Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Oferire recompensa pt. martori oculari sau politisti ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Oferire recompensa pt. martori oculari sau politisti daca ajuta in aflarea adevarului

Se pedepseste oferta de recompensa pt martori (sau chiar politisti) sa faca ce este cinstit si drept? Multora le e frica sa ajute sau sa coopereze pentruca sunt amenintati de cei care incalca legea.
Multumesc
Neavand cunostinta despre faptele reale ,astfel cum s-au petrecut ,in totalitatea lor,nu imi pot permite sa trag concluzii,legate de aceasta situatie.
Daca aveti bani si vreti sa ajutati aflarea "adevarului", puteti angaja un expert parte, sau un detectiv particular, sau un avocat care sa deschida proces pe latura civila (depinde de caz). In acest mod probele pot fi covarsitoare si autoritatile isi vor face treaba.

Nu aveti voie sa dati bani martorilor.
eumarian a scris:

Daca aveti bani si vreti sa ajutati aflarea "adevarului", puteti angaja un expert parte, sau un detectiv particular, sau un avocat care sa deschida proces pe latura civila (depinde de caz). In acest mod probele pot fi covarsitoare si autoritatile isi vor face treaba.

Nu aveti voie sa dati bani martorilor.

Ce ar trebui sa faca expertul parte in aceasta situatie ?
Poate ne comunicati dvs...
Cu tot respectul,daca nu stim despre ce vorbim,totusi,de ce vorbim ?
r.gabi a scris:

Problema este simpla.
Nu aveti voie sa influentati in niciun fel administrarea probelor intr-o cauza penala ,ori in situatia dvs.,este clar ca aveti un interes,chiar daca acesta ar insemna aflarea adevarului

Da, in mod indiscutabil nu aveti dreptul de a plati martorii sau politistul.Savarsiti o infractiune conform legii si veti fi considerat la fel de rau ca cei care va supara.
Mai mult de atat, respectivii vor scapa de rigorile legii si dvs. veti fi pedepsit penal.

Singurele variante utile ar putea fi cele cu angajarea unui avocat sau a unui detectiv particular daca este vorba de adunarea unor probe.In acest caz, daca trebuie cautate probe de catre detectivul particular ar fi necesar sa va angajati si avocat.

avocat Claudiu Lascoschi