Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Trecerea din ordonanta presedintiala in actiune de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Trecerea din ordonanta presedintiala in actiune de drept comun...

Va rog sa-mi spuneti care sunt avantajele si dezavantajele( daca se poate spune asa) trecerii unei actiuni civile din ordonanta presedintiala in actiune de drept comun?
durata procesului e mai mare la o actiune care se judeca pe fondul ei.
problema nu se " pune " neaparat asa ptr. ca in cazul ordonantei trebuie sa dovediti indeplinirea anumitor conditii: urgenta, vremelnicia si neprejudecarea fondului- aveti un fond de exemplu ?
avocat Cristina Popescu
Doar atat!? Problema se pune doar ca timp?
Am proces pe fond! Am avut pana azi ordonanta presedintiala de "a face", dar la termenul de azi avocatul "lor" m-a anuntat ca schimba in proces cu actiune de drept comun! Pe moment nu stiu care-i avantajul "lor"! Multumesc!