Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... asigurare obligatorie case
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

asigurare obligatorie case

In conditiile in care am un imprumut ipotecar si am o asigurare a apartamentului, este necesara(legala) si asigurarea obligatorie conform noii legi - cea de 20 euro ( asigurarea impusa de banca este oricum mai mare) ? In asigurarea impusa de banca este inclus si respectivul risc la calamitati. Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Parerea mea de nespecialist si de aceea intreb de ce sa asigur acelasi bun pentru acelasi risc de 2 ori ? Atunci ar trebui ca la asigurarea impusa de banca sa scoata respectivele riscuri si sa platesc pentru alte riscuri macar. O parere de neavizat repet. Ca si cum mi-as asigura masina la 2 asiguratori si asi cere despagubiri de la amandoi.
Desi subiectul s-a mai discutat aici, amanuntele scapa!
Pana la 31 dec.2010, politele facultative raman valabile.Dupa expirare, este obligatorie polita PAD, emisa de unul dintre participantii la PAID si deci autorizat sa o emita.Politele facultative se incheie pentru celelalte riscuri in afara de dezastre naturale, si/sau pentru anexele la locuinta si/sau pentru continut(bunurile mobile) si pentru diferenta de la suma asigurata prin PAD (20000/10000EUR) pana la valoarea de piata sau de nou.Politele facultative vor contine obligatoriu o fransiza de 20000 respectiv 10000E privind dezastrele naturale, sume care vor fi platite de catre asiguratorul politei PAD(in cazul producerii dezastrului), vor avea primele micsorate cu 20 respectiv 10 EUR cat reprezinta prima anuala PAD.
Asiguratorii din grupul PAID, au iesit deja cu oferte privind politele adaptate/completate cu aceste elemente pe care le-am descris.
Iata cateva prevederi seci:
Art. 3 - (1) Constituirea sistemului de asigurare
obligatorie a locuintelor in conditiile prezentei legi,
se constata prin decizie a Comisiei de Supraveghere a
Asigurarilor, care se publica in Monitorul Oficial al
Romaniei, Partea I.
(2) Incepand cu data la care se implinesc 90 de zile de
la publicarea in Monitorul Oficial al Romaniei a
deciziei Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor prin
care se constata constituirea sistemului de asigurare
obligatorie a locuintelor, persoanele fizice si juridice
sunt obligate sa-si asigure impotriva dezastrelor
naturale, in conditiile prezentei legi, toate
constructiile cu destinatie de locuinta, din mediul
urban sau rural, aflate in proprietatea acestora,
inregistrate in evidentele organelor fiscale.
Art. 11 - Proprietarii de locuinte care, la data
prevazuta la art. 3 alin. (2), au incheiate contracte de
asigurare facultativa privind riscurile prevazute de
prezenta lege, au obligatia de a incheia contractele de
asigurare obligatorie a locuintelor in termen de 5 zile
de la data expirarii contractelor de asigurare
facultativa. Incepand cu aceeasi data, contractele de
asigurare facultativa cu privire la locuinte se pot
incheia numai pentru despagubirile care depasesc sumele
asigurate obligatoriu, prevazute la art. 5 alin. (1) sau
pentru riscuri care nu fac obiectul contractului de
asigurare obligatorie a locuintelor.
Art. 12 - Persoana care devine proprietara a unei
locuinte neasigurate pentru riscurile prevazute la art.
6, dupa implinirea termenului prevazut la art. 3, alin.
(2), este obligata sa contracteze o PAD pentru acea
locuinta, in termen de 5 zile lucratoare de la data de
la care se afla in aceasta situatie.
Mai multe puteti afla citind integral Legea pentru asigurarea obligatorie a locuintelor,pe care o gasiti si pe pagina oricarui asigurator.
Sau tag-ul Avocatnet:Normele privind contractele de asigurare obligatorie a locuintelor, publicate in M. Of.
nucu$, utilizator
Eu am inteles altfel lucrurile cu privire la politele facultative.Formularea este,din cate imi amintesc:"pana la sfarsitul anului de asigurare".Poate gresesc,dar ar fi absurd sa calcam si alte principii ale asigurarii in picioare de dragul acestei asigurari:)
Am incheiat o polita facultativa inainte de 15 iulie,acest an.Sunt vinovata ca nu am asteptat intrarea in vigoare a acestei asigurari?De cata vreme se tot amana?
Voi incheia polita obligatorie anul viitor,in luna iulie,dat fiind ca pe cea facultativa sunt cuprinse riscurile care fac obiectul asigurarii obligatorii.
floare _de_ colt, utilizator
Cititi si interpretati normele B-) :
Contractul de asigurare obligatorie a locuintelor se incheie pe an calendaristic, respectiv de la 1 ianuarie la 31 decembrie, pentru fiecare constructie cu destinatia de locuinta.

Proprietarii de locuinte care au incheiate contracte de asigurare facultativa privind riscurile prevazute de Legea nr. 260/2008 au obligatia de a incheia contractele de asigurare obligatorie a locuintelor la data expirarii contractelor de asigurare facultativa, dar nu mai tarziu de data de 31 decembrie a primului an de aplicare a legii.(an intrare in vigoare = anul acesta)
Si eu mi-am reinnoit politele de asigurare facultative, practicand cate o fransiza de 20000EUR si incheind cate un PAD pentru completare si rezolvare a obligatiei:P
nucu$, utilizator
B-) Sa citim atunci.
Ordin CSA 10/2010 publicat in M.O.din 02.08.2010
Modificare Norme
Art.7(1)
Proprietarii de locuinte care au incheiate contracte de asigurare facultativa privind riscurile prevazute de Legea 260/2008 au obligatia de a incheia asigurarea obligatorie la data expirarii contractului de asigurare facultativa sau,in cazul contractelor de asigurare multianuale ,la data primei aniversari a acestora ,dupa data aplicarii Legii nr.260/2008.
Nu mai stiu ce sa citesc si ce sa interpretez,e greu in viteza asta.
Ai ceva mai recent,ca nu mai inteleg nimic! :))
floare _de_ colt, utilizator