Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... fila cec
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

fila cec

Ce se intampla daca o societate nu isi achita datoriile catre o alta societate careia i-a dat o fila cec ca si garantie?in cazul asta are de suferit si asociatul in societatea debitoare?
pai emiterea unui CEC fara acoprire este infractiune, deci da are de suferit cel care a semnat acel CEc.
cel care a semnat cecul e in primul rand responsabil iar daca a semnat in calitatea de administrator al societatii debitoare ....toata societatea va trebui sa plateasca...cam asta cred ca e cazul aici :D
1) Cecul este instrument de PLATA (la vedere) cu valoare de titlu executoriu Deci a da un cec in garantie este o gresala( fiind instrument de plata nu de credit ca isi biletul la ordin) dar trebuie sa admit ca se practica frecvent in faptele de comert.
2) art 215 C.pen incrimineaza fapta persoanei ce emite un cec fara a avea acoperirea necesara. aici incape o discutie vis-a vis de persoana ce a emis cecul (avea sau nu competnta de a angaja societatea) daca nu avea competenta atunci e tot inselaciune dar 215 alin 2,3.
3) emiterea unui cec fara acoperire este incriminata de codul penal si in acelasi timp de legea speciala 59/1934. ( concurs legislativ? ce se aplica legea speciala adica L59/1934 sau legea generala , codul penal?)
in cazul expus consider ca persoana semnatara a cecului raspunde din punct de vedere penal. din punct de vedere civil deasemenea raspunde dar si aici comporta discutii in ceea ce priveste intinderea si natura raspunderii - in functie de amanunte (cecul a fost avalizat sau nu...etc...)
Trebuie de asemenea avut in vedere ca cecul are valoare de titlu executoriu pentru capital si accesorii
1) Cecul este instrument de PLATA (la vedere) cu valoare de titlu executoriu Deci a da un cec in garantie este o gresala( fiind instrument de plata nu de credit ca isi biletul la ordin) dar trebuie sa admit ca se practica frecvent in faptele de comert.
2) art 215 C.pen incrimineaza fapta persoanei ce emite un cec fara a avea acoperirea necesara. aici incape o discutie vis-a vis de persoana ce a emis cecul (avea sau nu competnta de a angaja societatea) daca nu avea competenta atunci e tot inselaciune dar 215 alin 2,3.
3) emiterea unui cec fara acoperire este incriminata de codul penal si in acelasi timp de legea speciala 59/1934. ( concurs legislativ? ce se aplica legea speciala adica L59/1934 sau legea generala , codul penal?)
in cazul expus consider ca persoana semnatara a cecului raspunde din punct de vedere penal. din punct de vedere civil deasemenea raspunde dar si aici comporta discutii in ceea ce priveste intinderea si natura raspunderii - in functie de amanunte (cecul a fost avalizat sau nu...etc...)
Trebuie de asemenea avut in vedere ca cecul are valoare de titlu executoriu pentru capital si accesorii