Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... autorizatie constructie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

autorizatie constructie

Am construit o casa pe terenul aflat pe titlul de proprietate in care sunt trecute 3 persoane, una fiind soacra mea. Soacra detine rolul de mostenitor dar nu este dezbatuta mostenirea. In prezent se afla un proces pe rol pentru dezbaterea mostenirii, anularea titlului de proprietate si dobandirea calitatii de mostenitor. Intrebarea mea este daca se poate obtine autorizatia de constructie pentru casa
Se poate dar o sa va coste.De ce nu asteptati sa terminati dezbaterea succesiunii si in cadrul acestui proces sau ulterior sa rezolvati problema.Cat va costa avizele si taxele ,mai bine asteptati,de preferat sa solicitati la imparteala lotul pe care se afla casa si mai vorbim
Multumesc pentru raspuns. Dar eu nu sunt trecut pe titlilul de proprietate in care se afla terenul doar soacra mea. Celaltate parti aflate in proces vor terenul.
Care sunt modalitatile de obtinere a autorizatiei si cat costa taxele?
mirabella-ana a scris:

Se poate dar o sa va coste.

:hm:
Si eu as fi curioasa sa stiu cum ar putea obtine(in acest moment)Autorizatie de constructie pe numele userului...
1)Terenul nu ii apartine, iar autorizatia se emite pe numele proprietarului.
2)Pe langa cererea de emitere a Certificatului de Urbanism va trebui adaugat si un Extras de Carte Funciara de informare, certificat care va iesi "cu sarcini" existand un proces pe rol, situatie incompatibila cu edificarea unui imobil.