Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... problema delicata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

problema delicata

Buna ziua! Care ar ficea mai buna solutie la urmatorul caz: am un teren de 10 ari intravilan, mostenit de la fratele meu care a decedat de 10 ani.Nu a avut copii, nici casatorit.Am facut succesiunea, parintii mi l au lasat mie.Problema e ca atunci cand l am intabulat, acum 3 ani(terenul e dat cu titlu de proprietate,legea181991) nu a respectat ing. topo schita cum apare pe procesul verbal din 1990( cand i s a dat act ( titlu de proprietate) si cum de altfel l adetinut fratele meu), ci s a intabulat zig zag,adica curtea e mai lata cu 4 metri, gradina e mai ingusta etc, iar 4 ari au fost luate din curtea parintilor mei, care stau vizavi.Cum sa fac acum ca sa pot intabula cele 4 ari care au ramas neintabulate in locul celor 4 ari luate pe act de la parintii mei?Se pot adauga? pot sa cer uzucapiune, caci terenul a fost detinut de fratele meu din 1980, iar inainte de tatal meu si al lui de prin 1970?Precizez ca acel teren , pe cf era al unui unchi de al bunicului.Nu a fost casatorit, nu a avut copii, a murit prin 1950, iar ca rude departate, am ramas eu si o matusa de frate al acelui proprietar, dar ea a murit, nu a avut urmasi , a fost vecina cu noi in capatul acelui teren, dupa moartea ei terenul ei si casa din vecini a ramas la o familie care nu e ruda de sange cu ea.Ca sa fac masuratori noi si proces vb de buna vecinatate cu ei cred ca e exclus, ca nu vor dori,ca asa s ei mai binevoitori...Cum ar fi mai bine sa fac, si mai putin scump , materialmente vorbind-uzucapiune sau s ar putea completa terenul de 4 ari din gradina in locul terenului parintilor luat la mine sau titlu de prorietate emis de primarie? ......sau altceva?.....Va multumesc.
Ca mostenitor se pot face cereri pentru terenurile intravilane !!! Vedeti in registrul agricol din anii 1950 daca fratele bunicului figura cu aceasta suprafata !!!!