Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... teren scindat de topograf
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

teren scindat de topograf

in 2007 am cautat sa intabulez cele 10 ari de teren intravilan in forma de dreptunghi si cu o casa ,conform cu ce era in Titlul de proprietate.Un topograf , "ajutat" cu bani de vecinii mei, a masurat 6 ari din ceea ce era desenat in schita de pe pv de punere in posesie , adaugand alte 4 ari din terenul de vizavi, al bunicii mele asa incat acum nu mai ararta cum este desnul in procesul verbal de punere in posesie.Asta nu ar fi o problema , insa eu am ramas cu 4 ari din gradina mea neintabulati 4 ari care acum nu apartin nimanui in acte, dar pe care eu le detin.Cum as putea sa intabulez cele 4 ari ramase, fara sa mai stric intabularea din 2007 , asa cum este,( deoarece m ar costa ff mult si nu mi permit asta), care ar fi cea mai simpla procedura? Va multumesc.
van_allen78 a scris:

in 2007 am cautat sa intabulez cele 10 ari de teren intravilan in forma de dreptunghi si cu o casa ,conform cu ce era in Titlul de proprietate.Un topograf , "ajutat" cu bani de vecinii mei, a masurat 6 ari din ceea ce era desenat in schita de pe pv de punere in posesie , adaugand alte 4 ari din terenul de vizavi, al bunicii mele asa incat acum nu mai ararta cum este desnul in procesul verbal de punere in posesie.Asta nu ar fi o problema , insa eu am ramas cu 4 ari din gradina mea neintabulati 4 ari care acum nu apartin nimanui in acte, dar pe care eu le detin.Cum as putea sa intabulez cele 4 ari ramase, fara sa mai stric intabularea din 2007 , asa cum este,( deoarece m ar costa ff mult si nu mi permit asta), care ar fi cea mai simpla procedura? Va multumesc.se poate primi , va rog , un raspuns?