Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

Buna ziua ,am lucrat la o firma pana in noiembrie 2007 cand am ramas in ccc pana in 10-11-2009,perioada in care firma a fost vanduta eu neavand posibilitatea sa ma reintorc la serviciu.Am dat firma in judecata pt a mi se incheia cartea de munca si am castigat.
Sentinta este urmatoarea;Raportul de munca al reclamantei a incetat la data de10-11-2009 in temeiul disp.art.65 al.1 din C.muncii.Obliga paratul InspectoratulTeritorial de munca Prahova sa completeze carnetul de munca al reclamantei
intrebarea mea este daca am dreptul la aj somaj,daca da, ce acte imi trebuiesc in aceasta situatie
1. Conform legii 76/2002 aveti termen 12 luni de la data incetarii CIM sa depuneti actele la Agentia de Somaj.
2. Actele necesare sunt:
- Dosar cu sina;
- Copie carte identitate
- Copie certificat de casatorie
- Copie certificat de nastere
- Copie acte studii/calificare
- Carnetul de munca, original si copie
- Adeverinta medicala (de la medicul de familie)
- Certificat fiscal (de la Adm.fiscala)
- Adeverinta salariu pe 12 luni (formularul tip il ia de la Agentia de Somaj)
3. Va recomand sa va duceti cat mai repede la AJOFM pentru ca in caz de mai trebuie ceva sa aveti timp sa completati dosarul.