avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 953 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

Buna ziua ,am lucrat la o firma pana in noiembrie 2007 cand am ramas in ccc pana in 10-11-2009,perioada in care firma a fost vanduta eu neavand posibilitatea sa ma reintorc la serviciu.Am dat firma in judecata pt a mi se incheia cartea de munca si am castigat.
Sentinta este urmatoarea;Raportul de munca al reclamantei a incetat la data de10-11-2009 in temeiul disp.art.65 al.1 din C.muncii.Obliga paratul InspectoratulTeritorial de munca Prahova sa completeze carnetul de munca al reclamantei
intrebarea mea este daca am dreptul la aj somaj,daca da, ce acte imi trebuiesc in aceasta situatie
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:00, 19 Octombrie 2010
1. Conform legii 76/2002 aveti termen 12 luni de la data incetarii CIM sa depuneti actele la Agentia de Somaj.
2. Actele necesare sunt:
- Dosar cu sina;
- Copie carte identitate
- Copie certificat de casatorie
- Copie certificat de nastere
- Copie acte studii/calificare
- Carnetul de munca, original si copie
- Adeverinta medicala (de la medicul de familie)
- Certificat fiscal (de la Adm.fiscala)
- Adeverinta salariu pe 12 luni (formularul tip il ia de la Agentia de Somaj)
3. Va recomand sa va duceti cat mai repede la AJOFM pentru ca in caz de mai trebuie ceva sa aveti timp sa completati dosarul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj madimadi madimadi buna seara,am lucrat la o firma pana in 2007 cand am ramas in ccc pana in 10-11-2009,perioada in care firma a fost vanduta eu neavand posibilitatea sa ma ... (vezi toată discuția)
Somajul - cum intocmesc dosarul? stanciudaniela stanciudaniela dupa ce ti se da de la locul de munca hartia referitoare la demersurile somajului unde trebuie sa te prezinti?care sunt pasii de urmat?trebuie sa se ocupe ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia de somaj anca_eke anca_eke buna,as avea o intrebare.eu ar trebui sa ma reintorc la munca incepand cu 2 august din ccc iar angajatorul a zis ca imi depune acte de somaj,am lucrat 3 ani ... (vezi toată discuția)