Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Achizitie autoturism PF-PFA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Achizitie autoturism PF-PFA

Am achizitionat un autoturism nou pe persoana fizica ( datorita facilitatii celor 3 vouchere) si doresc sa-l trec pe PFA , mai exact CMI, prin contract de vanzare-cumparare.Acest contract poate fi intocmit la orice birou de copiat acte sau trebuie autentificat de un notar? Valoarea autoturismului inscrisa in contract trebuie sa fie obligatoriu cea de pe factura ? Va multumesc.
Contractul poate fi intocmit la orice birou de copiat acte, nefiind obligatorie forma autentica a acestuia.
Da, pretul de vanzare cumparare a autot. este cel care se factureaza.
Nu uitati, pentru a finaliza inmatricularea autot. pe numele noului proprietar, vanzatorul va preda cumparatorului, pe langa CIV si talonul autot. in original, si certificatul de atestare fiscala eliberat de Serviciul impozite si taxe din cadrul Primariei in raza teritoriala a careia se isi are domiciliul vanzatorul.
De asemenea, se va intocmi o noua polita de asigurare RCA pe numele cumparatorului si se va solicita de la RAR eliberarea certtificatului de autenticitate a autot.