avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Procedura vanzare si imatriculare autovehicul de la o ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Procedura vanzare si imatriculare autovehicul de la o persoana juridica catre o alta persoana juridica

Buna ziua , va rog sa ma ajutati cu pasii pe care trebuie sa ii urmez in cazul in care doresc sa trec o masina dupa o firma pe o alta firma. ( ambele firme sunt ale mele doar ca pe una din ele urmeaza sa o inchid si din aceasta cauza solicit aceste informatii).
Mentionez ca deja am facut factura de vanzare cumparare cu data de 09.12.2015.
Va multumesc
Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Decembrie 2015
BRATU ALINA, utilizator
Cel mai recent răspuns: juridic dana , utilizator 18:41, 12 Decembrie 2015
Procedura este aceeasi ca la orice alta vinzare
1. Vanzatorul va preda cumparatorului urmatoarele documente:
-factura
-certificate atestare fiscal
-actele autot (talon+cartea masinii)
-fisa de inmatriculare cu stampila Serviciului impozite si taxe din cadrul Primariei in raza teritoriala a careia isi are sediul
2.Cumparatorul va complete dosarul de inmatriculare auto cu urmatoarele acte (pe langa cele primate de la vanzator)
-certificate de autenticitate eliberat de RAR
-asigurare RCA (incheiata pe numele lui, in calitate de proprietar)
-actele autot (talon+cartea masinii) -cartea si in copie iar talonul in original, intrucat se va retine pentru a se elibera unul nou pe numele sau
-fisa de inmatriculare cu stampila de luare in evidenta de catre Serviciul impozite si taxe de la Primarie
-actul constitutive al societati, in copie, impreuna cu certificatul de inmatriculare a societatii
-cerere +taxe

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inscriere auto capatanasorin capatanasorin Cum pot inscrie in circulatie un autoturism adus in tara acum 3 ani? Mentionez ca au fost folosite cele 3 numere provizorii,as fi al treilea proprietar din ... (vezi toată discuția)
A doua inmatriculare urgent !!! Gina129 Gina129 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati pentru rezolvarea urmatoarei probleme : Vreau sa cumpar eu persoana fizica un autoturism Logan an fabricatie 2005, capacitate ... (vezi toată discuția)
Vanzare masina de pe societate pe persoana fizica gabycont gabycont Buna ziua,acum am incheiat contractul de leasing si as dori sa trec masina de pe societate pe persoana fizica ,ce demersuri trebuie sa fac,societatea este ... (vezi toată discuția)