Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general vanzare masina de pe societate pe persoana fizica
Discuție deschisă în Contabilitate în general

vanzare masina de pe societate pe persoana fizica

Buna ziua,acum am incheiat contractul de leasing si as dori sa trec masina de pe societate pe persoana fizica ,ce demersuri trebuie sa fac,societatea este neplatitoare de tva? Va multumesc
Puteti inmatricula autot. direct pe persoana fizica, in baza unui contract de vanzare cumparare. Intrucat vanzatorul este persoana juridica, este suficienta factura de vanzare a autot.
Documentele pentru inmatricularea autot sunt:
-CIV
-Talon
-certificat de autenticitate
-asigurare RCA
-fisa autot (eliberata de leasing)
-fisa autot (obtinuta de persoana fizica cumparator)
-certificatul de atestare fiscala (eliberat de leasing)
-certificatul de atestare fiscal (obtinut de persoana fizica cumparator)
-ultima factura de leasing
-factura de vanzare-cumparare emisa de societate
-copie CI
-taxe
-placute de inmatriculare
juridic dana, utilizator