Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... a doua inmatriculare urgent !!!
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

a doua inmatriculare urgent !!!

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati pentru rezolvarea urmatoarei probleme :
Vreau sa cumpar eu persoana fizica un autoturism Logan an fabricatie 2005, capacitate cilindrica 1390, proprietar societate comerciala (primul proprietar) care are sediul in alt judet fata de domiciliul meu.
Va rog sa-mi spuneti care sunt pasii de urmat si ce taxe va trebuie sa pletesc eu.
Va multumesc
Actele necesare inmatricularii autot. pe numele Dvs. sunt urmatoarele:
1. factura sau contract de vanzare cumparare
2. certificat de atestare fiscal eliberat de Serviciul Impozite si taxe din cadrul Directiei fiscale locale -Primaria in raza teritoriala a careia se afla sediul social al vanzatorului
3. fisa de inmatriculare a autot. semnata si stampilata de acelasi Seriviciu impozite si taxe, dar si de cel din cadrul Primariei in raza teritoriala a careia aveti Dvs. domiciliul
4. talon + CIV in original
5. certificat autenticitate (eliberat de RAR la solicitarea Dvs.) -costa aprox. 100 lei
6. RCA pe numele Dvs.
7. taxe 38 lei taxa talon + 52 lei taxa inmatriculare + 85 lei taxa numere preferentiale (sau 42 lei numere la rand)
Suplimentar, la data declararii autot. la fisc, Dvs. veti mai achita si impozitul pe autot. aferent anului 2011
Va multumesc .
Impozitul pe 2011 se refera doar la perioada ramasa din 2011 , respectiv cate zile mai sunt din noiembrie plus decembrie.