Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... pedeapsa cu suspendare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

pedeapsa cu suspendare

ce se intelege prin pedeapta cu suspendare,sunt total dezinformat,se aplica si in cazul meu,alcool 2,20 in probe biologice
legally a scris:

Se poate, daca primiti o pedeapsa de cel mult 3 ani.
Art. 87

(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana care are o imbibatie alcoolica de peste 0,80 g/l alcool pur in sange se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani.

Vi se poate aplica o pedeapsa cu suspendare,dar mai trebuie sa nu fiti recidivist in sensul disp.art.38 c.pen si in functie de atitudinea dvs in timpul urmaririi penale si a cercetarii judecatoresti,in functie de circumstantele dvs.personale.
daca nu aveti antecedente penale, care sa atraga starea de recidiva sau sa se constate ca ati savarsit fapta in concurs cu alta, SIGUR se va dispune suspendarea executarii pedepsei
Adica ati fost depistat doar sub influenta alcoolului