Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cum pot folosi un bun(auto) pana la pronuntatea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cum pot folosi un bun(auto) pana la pronuntatea divortului si ralizarea partajului.

Buna ziua!.Daca m-am despartit de sotia mea ,iar aceasta de a doua zi a schimbat yala la intrare in apartament ,si nu pot sa imi mai iau cateva bunuri (haine,fotografii vechi de familie,bunuri de dinainte de casatorie etc) cum se procedeaza?Apartamentul este al parintilor sotiei si este renovat complet de noi dupa casatorie(locuind singuri in el).Problema este ca de la despartire,sotia s-a mutat cu mama ei care ne creste si copilul ,iar din apartament a inceput sa duca la casa mamei ,din lucrurile noastre.(calculator,LCD,etc.)Cel mai mult este ca autoturismul este folosit numai de ea,incalcand intelegerea pe care o facusem, sa-l folosim amandoi cand avem nevoie.De cate ori ii spun sa aduca autoturismul la adresa de la apartament unde este si inregistrat ,(PE NUMELE MEU!!! ),si sa-l tinem pana rezolvam cu partajul,sotia face scandal si motiveaza ca ea are copil si trebuie sa-l duca la scoala(chiar daca scoala este la 300 m de locuinta soacrei :D )Daca am avut incredere i-am lasat in masina talonul si acum nu mai mi-l da iar masina daca i-a expirat asigurarea,o tine in fata portii si face scandal cand vreau sa ma duc s-o iau.Cei de la politie mi-au spus ca ei nu au deptul sa se bage daca ea reclama ceva pentru ca odata ce este inscrisa pe numele meu nu am cum sa fiu acuzat de furt.Mentionez ca nu doresc sa folosesc exclusiv masina ci sa stabilim un program .De vandut nu vreau s-o vand ptr ca avocatul mi-a spus ca pot sa o castig in compensatie cu toate renovarile din apartament ,bunurile,creditele pe care le-am facut pe parcursul timpului si care le platesc tot eu .Am de gand zilele astea sa ma duc cu un martor si chiar daca se vor opune o sa-mi iau masina de la ele din poarta si o sa o folosesc cel putin 2 luni cat a folosit-o si ea.Prima infatisare la divort este tocmai in martie 2011 asa ca mai am de patit ``aventuri` cu ele(sotia si soacra).Ma gandeam sa fac o cerere la un executor si sa se faca o inventariere a bunurilor si o ``imobilizare provizorie` sau cum se numeste;dar oare cat ma mai costa si aceasta actiune?
cristibox, utilizator
Pana sa mergeti la executor ar fi indicat sa consultati un avocat contracost.
Este posibil sa fie necesare procese pana la solutionare divortului si partajului.

avocat Claudiu Lascoschi
cred ca at fi posibila o ordonanta presedintiala..dar trebuie analizat bine
Da.
Cat priveste intratul in domiciliul sau ar putea exista posibilitatea de a intra si fara hotarare judecatoreasca.
Adica nu cred ca s-a impune o reintegrare dar sa nu comita o infractiune daca actioneaza fara a se stii exact absolut toate datele problemei.

avocat Claudiu Lascoschi