Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

Sunt in divort............am o fetita de 4 ani care ramane cu mine si impreuna cu al meu sot avem un apartament cu 3 camere si o masina, achizitionate in timpul casatoriei. La cumpararea apartamentului el a contribuit cu un sfert din valoarea apartamentului, bani pe care el îi avea dinainte de a ma cunoaste. intrebarea mea ar fi : are sanse ca el sa ramn in apartament cu 3 camere si masina la scara iar eu cu fata sa plecam cu o suma f f f mica, asa cum spune el?
Nu va ajuta.
Se tine cont de contributia fiecarui sot.
Nu va ajuta la partaj , insa la divort da , in stabilirea culpei sotului la desfacerea casatoriei.
Insa toate suferintele indurate si alte aspecte care pot fi folosite de avocat pot influenta soarta procesului intr-o anumita masura ( dar nu mare...).
Se pot gasi argumente din practica judiciara veche.

Ideea este ca nu veti ramane pe drumuri.

avocat Claudiu Lascoschi
eu zic sa solicitati evacuarea lui pt violente..pana se face partajul..
astfel, avand posesia..aveti un motiv in plus la atribuirea ap..
insa...sulta ar putea fi o problema, daca nu-l despagubiti la timp
Da, dar vilentele trebuie sa fie actuale si nu vechi...
Eu cred ca tocmai datarita sultei nu va ramane pe drumuri...
Dar, exista si varianta cu autoturismul si casa...
Depinde ce valoare are autoturismul.