avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1541 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

Sunt in divort............am o fetita de 4 ani care ramane cu mine si impreuna cu al meu sot avem un apartament cu 3 camere si o masina, achizitionate in timpul casatoriei. La cumpararea apartamentului el a contribuit cu un sfert din valoarea apartamentului, bani pe care el îi avea dinainte de a ma cunoaste. intrebarea mea ar fi : are sanse ca el sa ramn in apartament cu 3 camere si masina la scara iar eu cu fata sa plecam cu o suma f f f mica, asa cum spune el?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 22:12, 21 Octombrie 2010
Nu va ajuta.
Se tine cont de contributia fiecarui sot.
Nu va ajuta la partaj , insa la divort da , in stabilirea culpei sotului la desfacerea casatoriei.
Insa toate suferintele indurate si alte aspecte care pot fi folosite de avocat pot influenta soarta procesului intr-o anumita masura ( dar nu mare...).
Se pot gasi argumente din practica judiciara veche.

Ideea este ca nu veti ramane pe drumuri.

avocat Claudiu Lascoschi
eu zic sa solicitati evacuarea lui pt violente..pana se face partajul..
astfel, avand posesia..aveti un motiv in plus la atribuirea ap..
insa...sulta ar putea fi o problema, daca nu-l despagubiti la timp
Da, dar vilentele trebuie sa fie actuale si nu vechi...
Eu cred ca tocmai datarita sultei nu va ramane pe drumuri...
Dar, exista si varianta cu autoturismul si casa...
Depinde ce valoare are autoturismul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj novam999 novam999 Sunt divortata de 3 ani, cu 2 copii minori(de9, respectiv 11 ani) in intretinere si nu am facut partajul pina la aceatsa data.Casatoria a durat 10 ani si in ... (vezi toată discuția)
Partaj apartament, eventual bunuri, in cazul concubinajului Grati Grati Buna seara, [b]Ma poate cineva ajuta intr-un caz...bizar?[/b] Am fost casatorita, am divortat de 10 ani, dupa divort eu am cumparat un apartament, cu plata ... (vezi toată discuția)
Dupa cati ani in cazul unui divort se impart bunurile? silicuta79 silicuta79 UN BUN PRIETEN ESTE IN PRAGUL DIVORTULUI,ESTE CASATORIT DE UN AN SI CATEVA LUNI,DAR DIN CAUZA SOTIEI,INFIDELA SI FARA SCRUPULE,TOTUL SE VA RUPE,M-AR INTERESA ... (vezi toată discuția)