Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reangajarea unui pensionar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reangajarea unui pensionar

Daca un angajat,s-a pensionat la 1 iunie 2010,are dreptul sa se reangajeze pe acelasi post ,(contractul de munca s-a desfacut cu 1 0ct.2010)?
Ar mai trebui sa faceti niste precizari:
- angajatorul este bugetar sau privat?
- ce fel de pensie are?
Are dreptul daca lucreaza in domeniul privat si daca nu este pensie anticipata sau pt invaliditate grad 1 sau 2, iar pt gradul 3 numai cu 2h/zi
titiana:
Pensionarii pentru invaliditate, gr.III, pot lucra cu CIM cu maximum 4 ore pe zi. ;)
tudorvaleriu si pt toti colegii de forum
mii de scu ze din graba am scris 2 h/zi, desi am gandit 4 h/zi
si daca este la pensie anticipata cine interzice? :stunned: