Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reangajarea unui pensionar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reangajarea unui pensionar

Daca un angajat,s-a pensionat la 1 iunie 2010,are dreptul sa se reangajeze pe acelasi post ,(contractul de munca s-a desfacut cu 1 0ct.2010)?
Interzice legea pensiilor 19/2000 care specifica faptul ca doar pensionarii la limita de varsta pot continua activitatea..e intr-un fel logic ca din moment ce a fost solicitata pensionarea anticipata inseamna ca se doreste o retragere din campul muncii..
Din Legea 19/2000:

Art. 5 - (1) În sistemul public sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
I. persoanele care desfăşoară activităţi pe bază de contract individual de muncă şi funcţionarii publici;
II. persoanele care îşi desfăşoară activitatea în funcţii elective sau care sunt numite în cadrul autorităţii executive, legislative ori judecătoreşti, pe durata mandatului, precum şi membrii cooperatori dintr-o organizaţie a cooperaţiei meşteşugăreşti, ale căror drepturi şi obligaţii sunt asimilate, în condiţiile prezentei legi, cu ale persoanelor prevăzute la pct. I;
Art. 92 - (1) Plata pensiei se suspendă începând cu luna următoare celei în care:
a) pensionarul îşi stabileşte domiciliul pe teritoriul unui stat cu care România a încheiat convenţie de asigurări sociale, dacă în cadrul acesteia se prevede că pensia se plăteşte de către celălalt stat;
b) beneficiarul unei pensii anticipate sau al unei pensii anticipate parţiale se regăseşte în una dintre situaţiile prevăzute la art. 5 alin. (1) pct. I şi II;
c) beneficiarul unei pensii de invaliditate nu se prezintă la revizuirea medicală periodică;
d) beneficiarul unei pensii de urmaş realizează dintr-o activitate profesională venituri brute lunare mai mari de o pătrime din salariul mediu brut pe economie, stabilit conform art. 5 alin. (3);
e) copilul urmaş nu mai îndeplineşte condiţiile prevăzute la art. 66 lit. b) şi c);
f) soţul supravieţuitor, beneficiarul unei pensii de urmaş, se recăsătoreşte.

Art. 94 - (1) Pot cumula pensia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesională, indiferent de nivelul veniturilor respective:
a) copiii urmaşi orfani de ambii părinţi, pe perioada şcolarizării, până la vârstele prevăzute la art. 66 lit. a) şi b);
b) nevăzătorii;
c) pensionarii pentru limită de vârstă.
d) pensionarii de invaliditate de gradul III.

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
ctynn a scris:

si daca este la pensie anticipata cine interzice? :stunned:

Art.94 din Legea nr.19/2000 prevede persoanele care pot cumula pensia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesionala, indiferent de nivelul veniturilor respective.
faptul ca pensia anticipata se suspenda asta nu echivaleaza cu interzicerea angajarii.B-)