Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale AGA si anexa la monitor
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

AGA si anexa la monitor

Buna ziua!

Va deranjez cu 2 intrebari:

1/ Am depus acte la Registrul Comertului pentru prelungire mandat administrator si prelungire punct de lucru. Mi-a cerut si "Anexa la monitor" - puteti sa-mi spuneti va rog ce reprezinta aceasta anexa?...cum o intocmesc?... exista un formular special pe net?...

2/ Pot sa trec pe aceeasi AGA ca asociatii decid:
a) prelungire mandat administrator
b) radiere punct de lucru vechi
c) deschidere punct de lucru nou

ce acte trebuie sa mai anexaz la dosar?
1. Hotararea AGA va trebui sa prezinte o anexa din cuprinsul careia sa rezulte numarul de caractere (caractere si spatii) pe care aceasta le prezinta. (Word count, in programul Microsoft Word). Copiati apoi (Ctrl + Alt + Print Screen) si tranferati apoi (Paste) pe anexa al carui model il aveti mai jos.
Fara aceasta anexa nu va fi inregistrata cererea.
Sa prezentati hotararea in original si o copie xerox.
Model:
Anexa Hotararea AGA
ANEXA

la Hotararea Adunarii Generale a Asociatilor
SC __________________SRL
din data de_______

Subsemnatul________________, in calitate de administrator al SC _______SRL, declar ca documentul - Hotararea Adunarii Generale a Asociatilor SC __________SRL nr. _____din data de_________contine _______caractere.

Semnatura:

2. Puteti sa treceti in hotararea AGA modificarile pe care le doriti.
Pentru modificarile poe care le doriti, trebuie sa depuneti la Registrul Comertului urmatoarele documente:
- act aditional la contractul de inchiriere ( cel pentru punctul de lucru) prin care se reziliaza contractul;
- certificatul constatator pentru punctul de lucru (pentru cel sce urmeaza a se inchide) - in original;
- contract de inchiriere (pentru noul punct de lucru);
- actele de proprietate ale imobilului in care urmeaza a se deschide pctul de lucru -in copie;
- hotararea AGA - in original si copie;
- anexa la hotararea AGA;
- actul constitutiv actualizat.

Multumesc frumos pentru raspuns!

In cazul in care este vorba de unic asociat si am decizia asociatului unic mai trebuie aceasta anexa la monitor?
Da, trebuie pentru orice act modificator al actului constitutiv care se publica in M. Of.
Si inca ceva redactarea hotaririi se face la un rind jumate.
Multumesc frumos!