Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Inregistare Punct de lucru - acte necesare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Inregistare Punct de lucru - acte necesare

Problema este in felul urmator: acum 3 luni am facut firma cu sediul social in apartamentul in care locuies si vreau sa inregistrez un punct de lucru intr-un depozit cu care deja am contract pe firma de pe 24.06.2011 si am platit eu, ca persoana fizica, chiria.
Contractul de inchiriere este facut cu proprietarul spatiului. Eu am in momentul acesta urmatoarele documente:
1.contractul de inchiriere (incheiat pe 24.06.2011)
2.anexa cu planul locului si delimitarea spatiului inchiriat
3.copie dupa cui-ul lor
4.declaratie pe propria raspundere data in temeiul prevederilor art. 15 alin. 1 lit b din legea nr 359/2004 etc
5.o cerere pentru inregistrarea de la registrul comertului
6.hotararea aga si anexa facuta cu word count.
Mai am nevoie si de copie dupa contractul de proprietate de la sc stela sa?
Are ceva daca contractul a fost facut pe 24.06 si eu abia acum il inregistrez? chiria am platit-o din buzunarul meu nu din al firmei.
Va multumesc frumos pentru atentie si timp!

Cu respect,
Stefan.
va mai trebuie act aditional la actul contitutiv prin care se deschide punctul de lucru, actul constitutiv actualizat in care se regaseste si punctul de lucru + o declaratie pe propria raspundere prin care se completeaza activitatile ce vor fi autorizate la punctul de lucru
Va mai trebuie dovada ca, contractul de inchiriere a fost inregistrat la administratia financiara, unde va trebui sa prezentati si o copie a titlului de proprietate.
nefertirising a scris:

va mai trebuie act aditional la actul contitutiv prin care se deschide punctul de lucru,

acest lucru reiese din hotararea AGA ori decizia asociatului unic.
Mihai-Jus a scris:

Va mai trebuie dovada ca, contractul de inchiriere a fost inregistrat la administratia financiara, unde va trebui sa prezentati si o copie a titlului de proprietate.

Ioi, uitasem de astea :). Prin copie a titlului de proprietate, puteti solicita proprietarului depozitului fie sa va furnizeze o incheiere de intabulare de la Cartea funciara, fie un Extras de Carte Funciara care sa nu fie mai vechi de 30 de zile, fie un proces-verbal de receptie