Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă OUG 59/2010 privind impozitul suplimentar pe cladiri ...
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

OUG 59/2010 privind impozitul suplimentar pe cladiri si majorarea impozitului pe masini e abrogata?

Senatorii au respins impozitul suplimentar pe cladiri si majorarea impozitului pe masini, adica Senatul a respins Proiectul de lege privind aprobarea OUG nr. 59/2010 pentru modificarea Legii nr. 571/2003 privind Codul Fiscal. Intrebarea mea este: in aceste conditii, OUG 59/2010 mai este in vigoare? Se mai aplica? Eu, ca si contribuabil, mai datorez acele impozite?
jacqueline_k a scris:

Senatorii au respins impozitul suplimentar pe cladiri si majorarea impozitului pe masini, adica Senatul a respins Proiectul de lege privind aprobarea OUG nr. 59/2010 pentru modificarea Legii nr. 571/2003 privind Codul Fiscal. Intrebarea mea este: in aceste conditii, OUG 59/2010 mai este in vigoare? Se mai aplica? Eu, ca si contribuabil, mai datorez acele impozite?

Am intrebat la mai multe Directii de impozite si taxe locale si OUG 59/2010 se aplica in continuare.
Daca exista un jurist pe forum care ne-ar putea explica implicatiile respingerii de catre Senat a Proiectului Legii de aprobare a OUG ii multumesc anticipat!
OUG nr.58 din 26 iunie 2010 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal şi alte măsuri financiar-fiscale este in vigoare pana la respingerea ei de catre cele doua Camere ale Parlamentului.

In 21.10.2010 , proiectul de Lege a fost trimis la Camera Deputatilor.