avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 417 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă OUG 59/2010 privind impozitul suplimentar pe cladiri ...
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

OUG 59/2010 privind impozitul suplimentar pe cladiri si majorarea impozitului pe masini e abrogata?

Senatorii au respins impozitul suplimentar pe cladiri si majorarea impozitului pe masini, adica Senatul a respins Proiectul de lege privind aprobarea OUG nr. 59/2010 pentru modificarea Legii nr. 571/2003 privind Codul Fiscal. Intrebarea mea este: in aceste conditii, OUG 59/2010 mai este in vigoare? Se mai aplica? Eu, ca si contribuabil, mai datorez acele impozite?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:03, 15 Decembrie 2010
jacqueline_k a scris:

Senatorii au respins impozitul suplimentar pe cladiri si majorarea impozitului pe masini, adica Senatul a respins Proiectul de lege privind aprobarea OUG nr. 59/2010 pentru modificarea Legii nr. 571/2003 privind Codul Fiscal. Intrebarea mea este: in aceste conditii, OUG 59/2010 mai este in vigoare? Se mai aplica? Eu, ca si contribuabil, mai datorez acele impozite?



Am intrebat la mai multe Directii de impozite si taxe locale si OUG 59/2010 se aplica in continuare.
Daca exista un jurist pe forum care ne-ar putea explica implicatiile respingerii de catre Senat a Proiectului Legii de aprobare a OUG ii multumesc anticipat!
OUG nr.58 din 26 iunie 2010 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal şi alte măsuri financiar-fiscale este in vigoare pana la respingerea ei de catre cele doua Camere ale Parlamentului.

In 21.10.2010 , proiectul de Lege a fost trimis la Camera Deputatilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit auto cu peste 2000 cm3 Norabrigitta Norabrigitta Buna ziua, detin un autoturism cu un motor de 2500 cm3. Am inteles de pe acest site ca \"Plenul Senatului a respins Proiectul de lege privind aprobarea OUG ... (vezi toată discuția)
Impozit suplimentar pe cladiri si majorarea impozitului pe masini Vivianaale Vivianaale Sunt abonata la newsletterul Avocatnet.ro si am primit un email legat de impozitul suplimetar pe cladiri si majorarea impozitului pe masini. Stau in ... (vezi toată discuția)
Proiect lege privind aprobarea oug 59/2010 giany_01 giany_01 a fost aprobata oug 59/2010 de catre camera deputatilor ? (vezi toată discuția)