Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... vand societate
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

vand societate

Detin un srl care are datorii catre stat ( impozit pe profit , tva , penalitati , etc.).
As dori sa imi spuneti care este cea mai simpla varianta de a scapa de societate.
Mentionez ca nu mai are activitate din 2009.
- daca platiti datoriile - dizolvare lichidare radiere in conformitate cu prevederile legii 31/1990
- daca nu puteti sa platiti datoriile - deschiderea procedurii de faliment in conformitate cu prevederile legii 85/2006

Vanzarea societatii ( cesiune de parti sociale) nu este o solutie si nici nu mai este practic posibil
ANAF va face opozitie la Hot de cesiune si va obliga asociatii sa plateasca datoriile sau sa constitue garantii in favaoarea creditorului !!
Adrian Stoica, Practician in insolventa
sa platiti datoriile si sa o inchideti