avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1093 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... vand societate
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

vand societate

Detin un srl care are datorii catre stat ( impozit pe profit , tva , penalitati , etc.).
As dori sa imi spuneti care este cea mai simpla varianta de a scapa de societate.
Mentionez ca nu mai are activitate din 2009.
Cel mai recent răspuns: Carmen Muraru , Avocat 09:31, 22 Octombrie 2010
- daca platiti datoriile - dizolvare lichidare radiere in conformitate cu prevederile legii 31/1990
- daca nu puteti sa platiti datoriile - deschiderea procedurii de faliment in conformitate cu prevederile legii 85/2006

Vanzarea societatii ( cesiune de parti sociale) nu este o solutie si nici nu mai este practic posibil
ANAF va face opozitie la Hot de cesiune si va obliga asociatii sa plateasca datoriile sau sa constitue garantii in favaoarea creditorului !!
Ultima modificare: Vineri, 22 Octombrie 2010
Adrian Stoica, Practician in insolventa
sa platiti datoriile si sa o inchideti

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inchidere firma minanika minanika Am o firma care nu mai este rentabila si trebuie sa renunt la ea. Care este cea mai ieftina procedura ? sa o inchid sau sa dau faliment? (vezi toată discuția)
Ce se intampla cu datoriile la stat ale srl in momentul dizolvarii? sergiugrig sergiugrig Dupa dizolvarea judiciara a unui SRL cu 2 asociati si ~20.000 RON debite la stat(amenzi, TVA, CAS...), dupa acoperirea debitelor in limita capitalului, ce se ... (vezi toată discuția)
Radiere firma cu datorii capucino capucino Buna ziua. Azi am aflat ca 2 societati , care au avut datorii la societatea mea au fost radiate in cursul anului 2012. Cum se poate asta? DIn cate cunosc, ... (vezi toată discuția)