Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Inchidere firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Inchidere firma

Am o firma care nu mai este rentabila si trebuie sa renunt la ea. Care este cea mai ieftina procedura ? sa o inchid sau sa dau faliment?
Sa o inchideti, daca nu aveti vreo datorie, ANAF sau alti creditori.
Buna seara,

In situatia in care societatea nu are datorii, va recomand sa o dizolvati ca urmare a vointei asociatilor art. 227 alin. 1 lit. b si art. 235 din Legea nr. 31/1990 - trebuie sa le invocati.
Hotararea de dizolvare se publica in Monitorul Oficial, apoi trebuie sa asteptati 30 de zile de la data publicarii in Monitorul Oficial, termen in care orice persoana interesata poate face opozitie.

Ultimul pas consta in radierea (stergerea) societatii dvs. din Registrul Comertului.

Pentru radiere aveti nevoie de bilant special de lichidare si un certificat ANAF din care sa rezulte ca nu aveti datorii catre stat.

O seara placuta!