Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SUCCESIUNE dupa 4 ANI !
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SUCCESIUNE dupa 4 ANI !

As dori sa deschid o actiune succesorala dupa bunica, fiind singurul ei urmas( mama fiind decedata inainte de a interveni decesul bunicii mele), daca se poate as dori citeva raspunsuri daca se poate :
- precizare decesul bunicii a intervenit acum 4 ani
daca aceasta actiune este mai ieftina pe cale judecatoreasca , decat pe cea notariala?
difera taxa de timbru ?
este adevarat ca acea taxa de 3% poate fi restituita in cazul actiunii pe cale judecatoreasca
este putim mai mic pretul pe cale judecatoreasca, dar trebuie sa fie mai multi mostenitori nu unul singur.
1.Taxa este aceeasi pentru ambele cai.
2.Taxa de 3% se restituie numai daca partile incheie tranzactie
pana la primul termen.
oprea tudor a scris:

fiind singurul ei urmas

Si cum doriti sa procedati? Va dati singur in judecata si va faceti autocritica asa cum se facea pe vremuri la gazeta de perete? :) (ma iertati, :sorry: dar e amuzant)

O actiune presupune cel putin doua parti: un reclamant si un parat. Dvs. sunteti unul singur.
romascanu, moderator
ar putea incerca in contradictoriu cu statul cum ca nu-i vacanta si a acceptat tacit in termen:D
asta asa.. de dragul avocatului
zic si eu:)
=D>