avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SUCCESIUNE dupa 4 ANI !
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SUCCESIUNE dupa 4 ANI !

As dori sa deschid o actiune succesorala dupa bunica, fiind singurul ei urmas( mama fiind decedata inainte de a interveni decesul bunicii mele), daca se poate as dori citeva raspunsuri daca se poate :
- precizare decesul bunicii a intervenit acum 4 ani
daca aceasta actiune este mai ieftina pe cale judecatoreasca , decat pe cea notariala?
difera taxa de timbru ?
este adevarat ca acea taxa de 3% poate fi restituita in cazul actiunii pe cale judecatoreasca
Cel mai recent răspuns: Dumitru Beniamin Hotea , Consilier juridic 00:06, 27 Octombrie 2010
este putim mai mic pretul pe cale judecatoreasca, dar trebuie sa fie mai multi mostenitori nu unul singur.
1.Taxa este aceeasi pentru ambele cai.
2.Taxa de 3% se restituie numai daca partile incheie tranzactie
pana la primul termen.
oprea tudor a scris:

fiind singurul ei urmas


Si cum doriti sa procedati? Va dati singur in judecata si va faceti autocritica asa cum se facea pe vremuri la gazeta de perete? :) (ma iertati, :sorry: dar e amuzant)

O actiune presupune cel putin doua parti: un reclamant si un parat. Dvs. sunteti unul singur.
Ultima modificare: Joi, 21 Octombrie 2010
romascanu, moderator
ar putea incerca in contradictoriu cu statul cum ca nu-i vacanta si a acceptat tacit in termen:D
asta asa.. de dragul avocatului
zic si eu:)
=D>

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, pot deschide o succesiune in instanta? care e baza ... GeluMg GeluMg Buna ziua, Pot deschide o Succesiune in instanta? Care e baza legala pentru a deschide succesiunea in instanta? De la avocatii pe care i-am consultat am ... (vezi toată discuția)
Iesire din indiviziune - partaj succesoral - retransmitere succesorala CRISTIAN CIRMACIU CRISTIAN CIRMACIU Buna ziua. Va rog sa am ajutati cu urmatoarea speta. Niste clienti, sora si frate, au fost chemati in judecata de bunica lor pt. ca instanta de judecata sa ... (vezi toată discuția)
Neacceptarea in termen a mostenirii gabiolaru gabiolaru Bunica mea, de pe urma careia a ramas o casa, a decedat in anul 1996. Tatal meu, ca unic fiu al bunicii (si singurul mostenitor), nu a acceptat mostenirea in ... (vezi toată discuția)