avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Va rog..un sfat!!
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Va rog..un sfat!!

Buna tuturor...sunt noua pe-aici si am citit cu interes discutiile referitoare la admitere inm..Eu sunt abia anul II la Drept si ma gandesc la o cariera in magistratura.Din pacate sunt la ID...si avand un job nu pot participa nici macar la cursurile de la zi...asa ca imi e foarte greu sa invat temeinic....Va rog sa ma sfatuiti cum as putea invata eficient de una singura...si credeti ca exista sanse ca un absolvent de ID sa intre la INM?....a incercat cineva..Multumesc anticipat !
Spor tuturor!
Cel mai recent răspuns: ContSters173837 , utilizator 13:47, 24 Octombrie 2010
Mike-ule...mai sunt niste virgule care trebuiesc puse...si este un acord stramb....
Nu sunt infailibila..da, stii se scrie cu 2 de i....poate ca nu tb sa ma iau de baiat degeaba....;)....
Azi am avut o problema mare cu i-urile...mi-a mai spus-o cineva. ....
In fine, puteti sa faceti gramatica praf...
Si crede-ma..chiar stiu limba romana.
Nu ne certam...vorbim doar. Constructiv. Eu nu ma supar daca imi atrage cineva atentia asupra unui lucru....Hai, noapte buna, Dany si Mike si Elie...
MayeMaya a scris:

Mike-ule...mai sunt niste virgule care trebuiesc puse...si este un acord stramb....
Nu sunt infailibila..da, stii se scrie cu 2 de i....poate ca nu tb sa ma iau de baiat degeaba....;)....
Azi am avut o problema mare cu i-urile...mi-a mai spus-o cineva. ....
In fine, puteti sa faceti gramatica praf...
Si crede-ma..chiar stiu limba romana.
Nu ne certam...vorbim doar. Constructiv. Eu nu ma supar daca imi atrage cineva atentia asupra unui lucru....Hai, noapte buna, Dany si Mike si Elie...



Daca vei citi cu atentie ceea ce am postat eu, vei observa ca eu m-am referit strict la corectura facuta de tine, nu la intreg textul scris de catre Daniel. E adevarat ca in postarea lui Daniel sunt multe de corectat...dar nu asta ma intereseaza pe mine. Eu ma astept, insa, ca cel care corecteaza pe altcineva, sa fie infailibil (sa imprumut un termen folosit de tine), altfel...mai bine sta in banca lui, asa mi se pare corect.

Eu nu am afirmat ca tu nu stii limba romana...Tu ai facut-o cu referire la Daniel si nu numai...Spunand : " puteti sa faceti gramatica praf...", inteleg ca generalizezi, ca ma incluzi si pe mine, ceea ce iar nu este corect...

Apropos de i-uri...Citind si alte postari ale tale, pe alte topicuri, sincer, chiar ai o problema cu i-urile ( in general, nu doar astazi...)

Si pentru ca mi te-ai adresat cu " Mike-ule" (sesizez un ton ironic), iti mai spun ceva...corect se spune " stii se scrie cu 2 i"...nu " stii se scrie cu 2 de i"

Nu ne certam...vorbim doar. Constructiv.:D
Ultima modificare: Sâmbătă, 23 Octombrie 2010
mike11, utilizator
ELIE a scris:

Buna tuturor...sunt noua pe-aici si am citit cu interes discutiile referitoare la admitere inm..Eu sunt abia anul II la Drept si ma gandesc la o cariera in magistratura.Din pacate sunt la ID...si avand un job nu pot participa nici macar la cursurile de la zi...asa ca imi e foarte greu sa invat temeinic....Va rog sa ma sfatuiti cum as putea invata eficient de una singura...si credeti ca exista sanse ca un absolvent de ID sa intre la INM?....a incercat cineva..Multumesc anticipat !
Spor tuturor!

Buna si bine ai venit! :)

Chiar daca vei absolvi o facultate la ID,nu vad nici un impediment in a promova examenul de la INM,cu conditia de a-ti face timp si pentru un studiu aprofundat/temeinic. Materia este multa,timpul trece foarte repede...stii cum e.
Dar daca vrei cu adevarat,nu este imposibil!
Ar trebui sa iti stabilesti pe langa job si un program de studiu (stiu ca este greu,dar incerci),program pe care sa il respecti si astfel,daca esti perseverenta si ai vointa,reusesti.:)
Mult succes! :luck:
mike11 a scris:

MayeMaya a scris:

Mike-ule...mai sunt niste virgule care trebuiesc puse...si este un acord stramb....
Nu sunt infailibila..da, stii se scrie cu 2 de i....poate ca nu tb sa ma iau de baiat degeaba....;)....
Azi am avut o problema mare cu i-urile...mi-a mai spus-o cineva. ....
In fine, puteti sa faceti gramatica praf...
Si crede-ma..chiar stiu limba romana.
Nu ne certam...vorbim doar. Constructiv. Eu nu ma supar daca imi atrage cineva atentia asupra unui lucru....Hai, noapte buna, Dany si Mike si Elie...



Daca vei citi cu atentie ceea ce am postat eu, vei observa ca eu m-am referit strict la corectura facuta de tine, nu la intreg textul scris de catre Daniel. E adevarat ca in postarea lui Daniel sunt multe de corectat...dar nu asta ma intereseaza pe mine. Eu ma astept, insa, ca cel care corecteaza pe altcineva, sa fie infailibil (sa imprumut un termen folosit de tine), altfel...mai bine sta in banca lui, asa mi se pare corect.

Eu nu am afirmat ca tu nu stii limba romana...Tu ai facut-o cu referire la Daniel si nu numai...Spunand : " puteti sa faceti gramatica praf...", inteleg ca generalizezi, ca ma incluzi si pe mine, ceea ce iar nu este corect...

Apropos de i-uri...Citind si alte postari ale tale, pe alte topicuri, sincer, chiar ai o problema cu i-urile ( in general, nu doar astazi...)

Si pentru ca mi te-ai adresat cu " Mike-ule" (sesizez un ton ironic), iti mai spun ceva...corect se spune " stii se scrie cu 2 i"...nu " stii se scrie cu 2 de i"

Nu ne certam...vorbim doar. Constructiv.:D

Mike...=D>
Tot constructiv....sa ai o zi buna.
P.S. Daca vezi ca o mai iau pe aratura...spune-mi... a gresi e omenesc....
Multumesc pt.sugestii.Incerc sa-mi fac un program de studiu...dar e destul de dificil sa invat de una singura....oricum incerc.Insa n-am inteles exact,inafara de grile si rationament logic ce probe mai sunt la INM?Se dau cumva si spete?

Alte discuții în legătură

E o alegere buna? mocike mocike Buna ziua!Sunt in clasa a XII si dupa terminarea scolii vreau sa ma dau la Facultatea de Drept in cadrul Universitatii Alexandru Ioan Cuza din Iasi.Cea ce ma ... (vezi toată discuția)
Admintere cu licenta de la spiru crazyCRO crazyCRO am o mareee nelamurire am vazut cu totii cred scandalul din ultima saptamana, si anume: licente anulate, decizia inaltei curti de a anula anularea..numai in ... (vezi toată discuția)
Ajutor-carierã Sacred Sacred Bună ziua! Pentru început mă voi prezenta:Sunt un băiat de 14 ani din Galaţi-ştiu că e prematur să vorbesc despre asta acum deoarece de abia am intrat ... (vezi toată discuția)