Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... tigari contrabanda
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

tigari contrabanda

dintr-un hipermarhet,de fapt din biroul direcrorului,au fost sustrase 200 pachete de figari si un laptop vechi.dar surpriza;tigarile erau netimbrate.valoarea prejudiciului evaluata la"ochi"5900ron.cum ne poate ajuta asta in cursul procesului,ce demersuri trebuie facute.(gandind,e la mintea cocosului ca respectivele tigari nu au ajuns in contabilitate)
multumesc
Cine le-a "sustras"?
cineva pe care doresc sa ajut.
Draga Tayson,
Imi pare rau ca-ti dau vesti proaste.
Prietenul tau a furat. Risca intre 3 si 15 ani inchisoare pentru asta.
Daca au fost mai multi sau a fost si un minor cu el se mai poate da un spor de pedeapsa.
Ca tigarile erau netimbrate sau ca laptop-ul era vechi chiar nu-l ajuta.
Eventual va fi pedepsit si cel a carui erau tigarile, dar n-are legatura cu fapta prietenului tau.
Sfat: Ajuta-l prin angajarea rapida a unui avocat, poate il scoate cu suspendare.
Bafta!
Furtul nu este conditionat de existenta bunurilor in contabilitate.
Daca exista un bun care a fost dobandit in mod ilicit si vine un hot si fura acel bun ( sa zicem furat de la altcineva) tot va subzista infractiunea de furt.
Chiar daca nu declara tigarile de contrabanda exista si alte bunuri sustrase pe nedrept in conditiile legii penale.

avocat Claudiu Lascoschi
Faptul ca tigarile nu aveau timbru nu il afecteaza deloc pe faptuitor. Cel mult ii poate da batai de cap directorului!
Deci, nu aveti cum sa utilizati acest aspect in aparare, cata vreme fapta reprezinta un furt! Incercati sa cautati alte argumente pentru aparare. Consultati un avocat specializat in drept penal.
Succes!

Av. Claudiu Sorin Feteanu