Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de crestere copil si venituri din chirii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de crestere copil si venituri din chirii

Buna ziua,

In cazul in care te afli in concediu de crestere copil ai dreptul sa fii actionar in cadrul unui SRL?
Ce se intampla cu indemnizatia pentru cresterea copilului daca detii un apartament si il inchiriezi legal unei firme (deci obtii venituri din chirie)? Se considera venit profesional sau independent? Un asemenea contract ar trebui inchis pe perioada cat primesti indemnizatia?
1. Iata ce spune Norma de aplicare a OUG 148/2005:
Art. 7 - (1) Concediul pentru creşterea copilului, prevăzut la art. 1 alin. (1) din ordonanţa de urgenţă, se acordă, pe bază de cerere, aprobată de către angajatorul la care îşi desfăşoară activitatea persoana îndreptăţită.
(2) În situaţia persoanelor îndreptăţite care realizează venituri profesionale din activităţi independente sau agricole şi care nu lucrează în baza unui contract de muncă, concediul reprezintă întreruperea activităţii pe perioada până la împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copilului cu handicap.

2. Ideea este ca in perioada CCC pana la 2 ani nu puteti obtine venituri profesionale impozabile care au fost sau pot fi luate in calculul indemnizatiei pentru CCC.
3. Venitul din chirii nu este un venit profesional si il puteti obtine si in perioada in care beneficiati de indemnizatie pentru CCC.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Buna ziua,
Eu am aceiasi problema, in sensul ca sunt actionar al unei firme, si nu stiu daca pot primi in celasi timp indemnizatia pentru CCC.
Va multumesc.