Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu prenatal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu prenatal

Cu cat sau cum este platita o gravida pe perioada concediului pre/ postnatal ?
Va multumesc.
Ordonanţă de urgenţă nr. 158/2005privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate
Art. 10. - (1) Baza de calcul a indemnizaţiilor prevăzute la art. 2 se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii
Art. 23. - (1) Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcină şi lăuzie, pe o perioadă de 126 de zile calendaristice, perioadă în care beneficiază de indemnizaţie de maternitate.
Art. 25. - (1) Cuantumul brut lunar al indemnizaţiei de maternitate este de 85% din baza de calcul stabilită conform art. 10.

Indemnizatia de maternitate se calculeaza avand la baza venituri brute.Se stabileste media zilnica,la aceasta se aplica 85% si se acorda lunar in functie de numar zile lucratoare din luna respectiva.
Rezultatul este o valoare bruta lunara.Din aceasta valoare bruta se scade CAS la nivelul unui salar minim pe economie (600*10.5%=63 lei daca luna este completa);ceea ce ramane este valoare de incasat a indemnizatiei de maternitate.

Buna ziua,

In cazul unei persoane fizice autorizate aflate in concediu de sarcina si lauzie, cum se calculeaza contributia individuala de asigurari sociale, este tot 9,5% aplicat la salariul minim brut pe tara? Este singura contributie care se scade din venitul brut dupa aplicarea procentului de 85%?

Va multumesc anticipat pentru raspuns.