Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Ce riscuri imi asum participand la actionariatul unui ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Ce riscuri imi asum participand la actionariatul unui SRL ?

O ruda apropiata "ma incanta" sa particip formal, in cota minoritara, in actionariatul unui Srl, impreuna cu altii; firma ar urma sa fie condusa din umbra de aceasta ruda, iar mie, la sfarsitul anului, mi s-ar plati o anumita suma.. In cazul in care as accepta ce riscuri imi asum ? Ruda este de gradul 1, aproape de nerefuzat, treburile merg bine acum dar ...cine stie ce se poate intampla mai tarziu ?
Va rog sa ma ajutati. Multumesc !
oricum deciziile le veti lua dvs.
orice imprumut ,impozit ,facturi etc ar trebui sa aveti si dvs cunostinta de ele.
asta daca veti fi si administrator.
daca nu veti fi administrator eu spun ca treebuie sa va ganditi de 2 ori.
daca societatea nu va merge bine ?
daca se vor comite ilegalitati ?
dvs veti raspunde.
ddecat sa va bagati in necunoscut mai bine stati in banca dvs.
hotararea va apartine.
daca stiti cu ce se va ocupa firma,daca veti participa la decizii,daca ceilalti asociati sunt bine intentionati....etc
Actionar nu pteti fi la un SRL. Eventual la o societate pe actiuni.
In cazul unui SRL putem vorbi de asociat .
In general acest lucru implica o suma de bani , sau un patrimoniu pe care sa-l afectati acestu-i SRL. si sa va asumati riscul pierderii acestuia.
Pe de alta parte ar fi bine sa revedeti art. 271 si urmatoarele din Legea 31/1990 inainte de a lua o hotatrare.
In mod obisnuit nu aveti nici un risc. Detinerea de parti sociale (nu de actiuni) da dreptul la participare la beneficii si pierderi (doar la ceea ce ati investit).
Deciziile nu le luati d-voastra ci administratorul/directorul, si eventual adunarea generala a asociatilor.
Nu trebuie sa aveti cunostiinta de orice imprumut factuari s-au altele. Firma respectiv administratorii ei se ocupa de aceasta, pe raspunderea lor personala.
Daca firma nu merge bine pierdeti cel mult aportul adus, nimic mai mult.
Nu veti raspunde de ilegalitatile comise.
Daca se comit ilegalitati raspund cei ce le-au comis, eventual cei ce au avut cunostiinta de comiterea lor sau au beneficiat de pe urma ilegalitatilor comise.
Daca participati la decizii si se iau decizii care ar incalca legea, atunci aveti chiar obligatia sa informati autoritatile. (Exemplu: asociatii se hotarasc sa nu plateasca impozitul).

Insa modul cum ati prezentat problema da un pic de gandit. Ce inseamna conduce din umbra?
Ce inseamna formal? Nu aduceti nici un aport (adica efectiv aportul este adus de ruda) dar primiti parti sociale?
Atunci intr-adevar trebuie sa va ganditi bine, s-ar putea in spate sa stea o intentie de a savarsi ilegalitati sub acoperirea altor persoane.
Foarte atent "kappauser" a sesizat delicatetea problemei. Chiar de intentie de ilegalitati imi este frica si chiar daca nu pot face proces de intentie, nu-i asa, totusi se poate aluneca usor pe aceasta panta. INCA ODATA, MULTUMESC !
Ar trebui ca ruda dvs, daca are intentii serioase, sa participe direct ca asociat.