avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Ce riscuri imi asum participand la actionariatul unui ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Ce riscuri imi asum participand la actionariatul unui SRL ?

O ruda apropiata "ma incanta" sa particip formal, in cota minoritara, in actionariatul unui Srl, impreuna cu altii; firma ar urma sa fie condusa din umbra de aceasta ruda, iar mie, la sfarsitul anului, mi s-ar plati o anumita suma.. In cazul in care as accepta ce riscuri imi asum ? Ruda este de gradul 1, aproape de nerefuzat, treburile merg bine acum dar ...cine stie ce se poate intampla mai tarziu ?
Va rog sa ma ajutati. Multumesc !
Cel mai recent răspuns: nestiutoarea , utilizator 20:47, 26 Octombrie 2010
O ruda apropiata "ma incanta" sa particip formal, in cota minoritara, in actionariatul unui Srl, impreuna cu altii; firma ar urma sa fie condusa din umbra de aceasta ruda, iar mie, la sfarsitul anului, mi s-ar plati o anumita suma.. In cazul in care as accepta ce riscuri imi asum ? Ruda este de gradul 1, aproape de nerefuzat, treburile merg bine acum dar ...cine stie ce se poate intampla mai tarziu ?


În calitate de asociat nu aveţi niciun risc, cu o singură condiţie:
Să nu semnaţi niciun alt act, vreodată, sub nicio formă, în firmă, decât:
Hotărârile adunării generale ale asociaţilor.

Nu semnaţi decizii, facturi, contracte, acte la bănci, contabilitate... etc. Nimic, nimic.
Unele bănci (aproape toate), la contractarea creditelor, solicită semnătura asociaţilor pe contractul de credit. De multe ori, funcţionarii mint cu neruşinare, în cârdăşie cu administratorul firmei, spunând că "aşa este legea, asociaţii trebuie să semneze, dar nu au nicio răspundere". FALS. Se cere semnătura asociatului pentru că acesta devine girant (fidejusor) personal pentru creditul societăţii.

Doar Hotărârile AGA. Dacă veţi face acest lucru, veţi fi perfect protejat şi nu veţi răspunde niciodată pentru nimic, conform legii. (Fără excepţii, fără vrăjeli)

Dar... dacă semnaţi orice alte acte... aţi îmbulinat-o!

Alberto Kurtyan
Ultima modificare: Duminică, 24 Octombrie 2010
Albert Kurtyan, Consilier juridic
albertokurtyan, multumesc, am citit, este foarte clar. Ce bine ca exista oameni care sa-ti dea sfaturi bune, ce bine ca exista acest forum ! Va doresc sanatate !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesire din actionariat srl Diana Macarascu Diana Macarascu In cadru unui SRL la care sunt asociat, mai exista un asociat care are procentul majoritar. Dat fiind faptul ca evident nu ne putem intelege, avand refuzul ... (vezi toată discuția)
Angajat si actionar la un srl firefox firefox Buna ziua, Imi poate explica cineva la ce pericole m-as putea expune ca si asociat ( 15% ) si angajat al unui srl mic (prestari servicii) in conditiile in ... (vezi toată discuția)
Firme cu datorii ContSters28686 ContSters28686 Firmele de pe net care preiau firme cu datorii la stat sunt ok? Adica se poate vinde o firme cu datorii la stat unor actionari care vor sa o redreseze si sa ... (vezi toată discuția)