Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Ce riscuri imi asum participand la actionariatul unui ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Ce riscuri imi asum participand la actionariatul unui SRL ?

O ruda apropiata "ma incanta" sa particip formal, in cota minoritara, in actionariatul unui Srl, impreuna cu altii; firma ar urma sa fie condusa din umbra de aceasta ruda, iar mie, la sfarsitul anului, mi s-ar plati o anumita suma.. In cazul in care as accepta ce riscuri imi asum ? Ruda este de gradul 1, aproape de nerefuzat, treburile merg bine acum dar ...cine stie ce se poate intampla mai tarziu ?
Va rog sa ma ajutati. Multumesc !
O ruda apropiata "ma incanta" sa particip formal, in cota minoritara, in actionariatul unui Srl, impreuna cu altii; firma ar urma sa fie condusa din umbra de aceasta ruda, iar mie, la sfarsitul anului, mi s-ar plati o anumita suma.. In cazul in care as accepta ce riscuri imi asum ? Ruda este de gradul 1, aproape de nerefuzat, treburile merg bine acum dar ...cine stie ce se poate intampla mai tarziu ?

În calitate de asociat nu aveţi niciun risc, cu o singură condiţie:
Să nu semnaţi niciun alt act, vreodată, sub nicio formă, în firmă, decât:
Hotărârile adunării generale ale asociaţilor.

Nu semnaţi decizii, facturi, contracte, acte la bănci, contabilitate... etc. Nimic, nimic.
Unele bănci (aproape toate), la contractarea creditelor, solicită semnătura asociaţilor pe contractul de credit. De multe ori, funcţionarii mint cu neruşinare, în cârdăşie cu administratorul firmei, spunând că "aşa este legea, asociaţii trebuie să semneze, dar nu au nicio răspundere". FALS. Se cere semnătura asociatului pentru că acesta devine girant (fidejusor) personal pentru creditul societăţii.

Doar Hotărârile AGA. Dacă veţi face acest lucru, veţi fi perfect protejat şi nu veţi răspunde niciodată pentru nimic, conform legii. (Fără excepţii, fără vrăjeli)

Dar... dacă semnaţi orice alte acte... aţi îmbulinat-o!

Alberto Kurtyan
Albert Kurtyan, Consilier juridic
albertokurtyan, multumesc, am citit, este foarte clar. Ce bine ca exista oameni care sa-ti dea sfaturi bune, ce bine ca exista acest forum ! Va doresc sanatate !