Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj Spania?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj Spania?

Buna seara,am si eu o intrebare,cumnatul meu sta de 8 ani in Spania impreuna cu sotia si cei 2 copii.Acum un an ,ea l-a acuzat de violenta in familie ,a fost arestat si condamnat la 3 ani de inchisoare.Nu l-a acuzat de violenta, decat la 1 an dupa ce a primit apartamentul de la soacra mea ,care avea o casa la curte pe care a vandut-o, in schimbul apartamentului respectiv.Cumnatul a facut actele casei ,pe numele lor.Dupa ce a reusit sa il bage la inchisoare acum il ameninta ca ii ia si casa .V-as ruga daca se poate sa ma informati si pe mine, se poate face partajul in alta tara?(Ea a introdus actiune de divort acolo)
Va multumesc!
Partajul judiciar ca urmare ca urmare a admterii actiunii de divort se face doar la instanta din localitatea in care a fost incheiata casatoria.
Daca aveti case in Spania partajul se va judeca acolo.
Pentru imobilele din Romania procesul se va derula in Romania.

avocat Claudiu Lascoschi