avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1069 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj Spania?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj Spania?

Buna seara,am si eu o intrebare,cumnatul meu sta de 8 ani in Spania impreuna cu sotia si cei 2 copii.Acum un an ,ea l-a acuzat de violenta in familie ,a fost arestat si condamnat la 3 ani de inchisoare.Nu l-a acuzat de violenta, decat la 1 an dupa ce a primit apartamentul de la soacra mea ,care avea o casa la curte pe care a vandut-o, in schimbul apartamentului respectiv.Cumnatul a facut actele casei ,pe numele lor.Dupa ce a reusit sa il bage la inchisoare acum il ameninta ca ii ia si casa .V-as ruga daca se poate sa ma informati si pe mine, se poate face partajul in alta tara?(Ea a introdus actiune de divort acolo)
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 20:30, 23 Octombrie 2010
Partajul judiciar ca urmare ca urmare a admterii actiunii de divort se face doar la instanta din localitatea in care a fost incheiata casatoria.
Daca aveti case in Spania partajul se va judeca acolo.
Pentru imobilele din Romania procesul se va derula in Romania.

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum pot folosi un bun(auto) pana la pronuntatea divortului si ralizarea partajului. cristibox cristibox Buna ziua!.Daca m-am despartit de sotia mea ,iar aceasta de a doua zi a schimbat yala la intrare in apartament ,si nu pot sa imi mai iau cateva bunuri ... (vezi toată discuția)
Evacuare corinuta corinuta As dori sa aflu care sunt cond de admisibilitate a actiunii in evacuare a sotului, atat timp cat sotia a plecat o vreme de acsa, in 6 octombrie au a 2 ... (vezi toată discuția)
Informatie juridica alexalexxx alexalexxx buna ziua . am si eu o problema , sunt citat intrun proces , un martor care de fapt el este inculpat intrun dosar cu credite bancare declara ca eu l-am ... (vezi toată discuția)