Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu medical pentru evitarea unei sanctiuni ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu medical pentru evitarea unei sanctiuni disciplinara.

IIn data de 07.10.2010 s-a depus o nota de informare la unitate privind o abatere disciplinara grava infaptuita de un coleg. Cand i s-a imnmanat convocarea de catre presedintele comisiei de cercetare disciplinara prealabila, colegul respectiv a refuzat sa semneze motivand ca vrea sa consulte un avocat. Ba mai mult, a retinut cele doua exempalre ale convocarii. A doua zi a intrat in concediu medical. Convocarea i-a fost retransmisa prin posta. La data convocarii nu s-a prezentat, sotia acestuia depunand un nou concediu medical . Si-a tot prelungit concediu, ultimul avand valabilitate pana pe 31.10.2010. Daca dupa 01.11.2010 isi va lua un nou concediu medical , se vor consuma cele 30 de zile de la data instiintarii abaterii disciplinare. Nici suspendarea CIM pe perioada cercetarii disciplinare nu putem sa o aplicam, pentru ca ca refuza sa semneze de luare la cunostinta. si-isi va lua mereu concediu(sotia este medic).
Trimitem o noua convocare, dar este in concediu medical...cum procedam?????
ContSters161126, utilizator
Suntem o institutie publica mica cu autofinantare...nu prea ne permitem un avocat....in prima faza.
Revin: este legal daca de dispune suspendarea CIM la revenirea lui la serviciu chiar in prima zi?
Poate fi invocat art. 52.lit.c?

Poate fi invocat. Dar atenţie mare la cercetarea disciplinară. Trebuie să fie perfectă. Atât convocarea, cât şi redactarea procesului verbal.
De asemenea, suspendarea nu trebuie să se bazeze pe faptul că i-aţi făcut plângere penală, ci pe motivele administrative care vor duce la desfacerea contractului de muncă.
Altfel riscaţi să blocaţi postul şi să nu puteţi angaja un alt om.
Grijă mare.
Recomand o vizită la ITM dacă nu aveţi avocat.

Din păcate, toate greşelile în procesele de dr. muncii izvorăsc din erori la cercetarea disciplinară.

Acesta este momentul crucial pentru a putea desface LEGAL contractul de muncă salariatului care a încălcat contractul individual de muncă.

Orice reparaţie ulterioară este mult mai scumpă. Atenţie mare!

sunteti prea agresiv dle avocat pt un profesionist! fiti atent ce afirmati ca as putea sa va dau in judecata pt calomnie!

Trebuie să recunosc că am alergie la avocaţii care laudă "inteligenţa" infractorilor. ªi văd că n-ai nicio jenă să mă ameninţi. Este dreptul tău să mă dai în "in judecata pt calomnie!" aşa cum este dreptul tău să te acoperi de ridicol. Succes!

Alberto Kurtyan

Albert Kurtyan, Consilier juridic
daditzu a scris:

am uitat sa spun ca este depusa si o plangere penala impotriva acestui coleg in legatura cu fapta.
Poate fi invocat art. 52.lit.c?

Mi-as dori din suflet sa fie o discutie constructiva , chiar am nevoie de ajutor!

Suspendarea contractului individual de muncă în temeiul art. 52 alin. (1) lit. c) din Codul muncii opoereaza in situatia in care angajatorul a formulat plângere penală împotriva salariatului sau acesta a fost trimis în judecată pentru fapte penale incompatibile cu funcţia deţinută.

Da, puteti dispune suspendarea salariatului respectiv.
Concediul medical suspenda de drept CIM.
Se mai poate "suspenda" CIM-ul, fiind suspendat ?.
rosu gheorghe, utilizator
rosu gheorghe a scris:

Concediul medical suspenda de drept CIM.
Se mai poate "suspenda" CIM-ul, fiind suspendat ?.

Citez:
Revin: este legal daca de dispune suspendarea CIM la revenirea lui la serviciu chiar in prima zi?

Prin urmare, raspunsul se referea la aceasta intrebare.