Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Abandonarea familiei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Abandonarea familiei

Va rog sa ma ajutati.
Am fost casatorit, si am o fetita minora, pe timpul casatoriei sotia aplecat de mai multe ori de acasa , lasand fata si bilet spunand ca pleaca an strainatate. dupa cateva zile se antorcea si o iertam.
Apoi cihar a plecat an strainatate, fara sa spuna si fara voia mea abandonand familia si lasand fata si un bilet,an care spunea ca pleaca an strainatate.
Dupa cateva luni am decis sa divorsez ,ea a fost deacord, dar nu sa prezentat la proces, motivand ca e an strainatate. Divorsul a fost din vina exclusiva a ei,
iar fata a fost ancredintata mie (tatal).
Acum dupa 3 ani, fosta sotie, a apelat la instanta, pentru a i-se permite sa o ia la ea ,cand vine an tara. De cand a plecat din tara, a venit de cateva ori si a vizitato de fiecare data.
Ce trebue sa fac casa nu poata lua fata de langa mine? O las sa o viziteze dar vreau numai an prezenta mea. Acum fata are 6 ani, si nici ea nu vrea sa mearga la mama ei.
Va rog sa ma ajutati,va multumesc foarte mult!
nu puteti anula dreptul mamei sa-si vada fetita.in cadrul procesului intentat de mama fetitei, faceti intampinare prin care sa solicitati ca fetita sa plece in vizita la mama ei insotita de dvs.