Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... accident rutier ,produs din vina ambilor conducatori ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

accident rutier ,produs din vina ambilor conducatori auto

In situatia in care accidentul s-a produs din vina ambilor conducatori auto si numai unul a suferit rani usoare ,acesta poate cere despagubiri morale si materiale?
Initial n-am inteles amiabil dar ulterior persoana care a suferit rani usaoare mi-a cerut o suma de bani motivand ca a cheltuit cu tratamentul si ca a pierdut pe linie profesionala.Daca nu primeste acesti bani ma va chema in instanta.Problema e ca o parte din vina o are si el.Ma gandesc ca si eu am avut pagube materiale si morale.Daca el ma cheama in instanta,eu pot atunci sa-mi formulez pretentiile , sau trebuia depusa plangerea in termen de 60 zile de la data producerii accidentului?
montemir, utilizator
Lasati asiguratorul RCA sa - i plateasca daunele morale si materiale dar fiind culpa comuna ii va plati doar 50%. In acest caz nici legea nu va hotari altfel. Dv. nu trebuie sa-i dati diferenta pt. ca atunci n-ar mai fi culpa comuna.