Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... sunt in somaj din campul de munca, pierd somajul daca ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

sunt in somaj din campul de munca, pierd somajul daca ma inscriu la master?

in timpul facultatii am fost angajat la o firma timp de 5 ani, firma respectiva m-a bagat in somaj. acum vreau sa ma insciu la master pierd cumva somajul?
Nu puteti pierde somajul decit daca realizati venituri mai mari decit indemnizatia de somaj, aceasta din urma nu are legatura cu studiile dv.
Numai daca obtineti venituri din activitati independente mai mari decat indicatorul social de referinta in vigoare, care este de 500 lei pe luna, nu puteti beneficia de indemnizatie de somaj.
1. Fiind somer provenit din incetarea unui CIM nu pierdeti indemnizatia de somaj daca va inscrieti la masterat.
2. Ramane de vazut ce veti face doar cand vi se va oferi un loc de munca si nu-l veti putea onora. Dar in situatia de astazi e putin probabil sa se intample asa ceva.