Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... program de lucru 12/24 - calcul ore
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

program de lucru 12/24 - calcul ore

Buna ziua ,

Lucrez intr-o unitate spitaliceasca , programul este de 12/24 adica 7-19,19-7 cu liber 24 s.m.d ( nu avem liber 48h dupa tura de noapte ci, 24 h, dupa care se reia programul ) .
Va rog sa ma lamuriti, daca la acest program ,se acorda sporul de weekend ( 200% ) .Sau mai exact, daca se tine cont ,de orele lucrate in zile sarbatoare legale sau nu.
Am vazut diferite moduri calcul : se aduna toate turele care se platesc cu 100%din care se scade necesarul lunii ( ex noiembrie 22zile x 8 ore),dupa care se platesc inca o data cu 100% strict orele de weekend .
La noi nu se tine cont de zilele lucrate in sarbatori legale, se aduna toate la rand ..dupa care se scade necesarul lunii si ce ramane se plateste dublu ( nu mai mult de 32 ore )
Nu stiu de ce, la unele spitale exista alt mod de calcul ???!!
Va multumesc
cu respect C .
Iulia-ana a scris:

Cred ca acele 32 ore 200% se refera la:32 ore cu spor 100%(ore weekend )+
32 ore cu spor 100%(ore suplimentare).

Ore suplimentare au fost 36, platite au fost 32 ,au ramas 4 neplatite
Ore weekend au fost 48,platite au fost 32 ,au ramas 16 neplatite.

Fluturasul de salariu nu diferentiaza orele suplimentare de cele efectuate in weekend,si ar trebui sa o faca.

Orele suplimentare(munca suplimentara) sunt formate din diferenta dintre orele efectiv lucrate in cursul lunii si orele de program normal ale lunii respective.
Angajatul poate avea toate weekend-urile lucrate si fara sa aiba ore suplimentare.
In acest caz salariul lui va fi salariu de baza daca nu au in contractul de munca negociat un spor de lucru in weekend care de cele mai multe ori nu trece de 10% (am vazut spor de weekend si de 1.5% dar cred ca acolo cine a negociat din partea sindicatului a fost usor prostit nestiind mate..).
Banuiala mea in cazul de fata este ca fie nu au spor de weekend fie nu li se da.
Asta pentru ca sporul de munca suplimentara consider ca-i clar pentru toata lumea
-obligatoriu minim 100% conform CCMUNN (chiar daca as supara iar pe cineva cu acest contract).
P.S.
Daca fluturasul nu diferentiaza orele de sambata si duminica de cele suplimentare, nu-i de vina nici calculatorul nici hartia si nici limba romana.
rosu gheorghe, utilizator

Nu cred ca s-a negociat un spor de 200% pentru ore suplimentare,mai degraba s-a stabilit 100 % pentru ore suplimentare si 100 % pentru orele din weekend.

ContSters161342, utilizator
Multumesc foarte mult pentru raspunsuri !!!!

Norma de ore luna noiembrie: 22x8=176 ore
Ore efectiv lucrate: 18o+32 =212 ore
Ore suplimentare: 212-176 = 36 ore
Ore lucrate weekend: = 48 ore

Ce nu inteleg eu .....este legal sa nu se faca diferenta intre orele lucrate in weekend si cele in afara lor ???? Pentru ca cei de la runos nu fac aceasta diferenta spun ca toate orele (suplimentare sau weekend ) se platesc la fel ???!!!
Adica, nu are importanta ,daca ai lucrat in zile de sarbatoare legale sau nu .
Ma tot lupt cu aceasta problema de mult ,pentru ca am vazut diferenta asta de calcul de la alte spitale !!!?
Adevarat ( dna iulia ana) din orele lucrate efectiv 212 se scad 176 = 36
32 se platesc dublu si atat . (cele 4 ore ramase "zboara" )

Va mai rog, sa mi spuneti, unde ma pot adresa ,sa pot avea un raspuns oficial .
Nu vreau sa fac rau nimanui dar cred ca nu este corect asa !!!

Va multumesc foarte mult
Cu respect C
Ati vazut ca am indicat Codul Muncii dar si CCMUNN .Ar trebui ca fluturasul acela sa va lamureasca,sa fie folosit un alt program, care sa faca diferenta intre orele suplimentare si cele din weekend.
ContSters161342, utilizator
Multumesc foarte mult pentru raspunsuri !!!!!
Am sa ma adresez ITM-ului ,pentru ca ,liderilor de sindicat ...nu le prea pasa !!!?:((
Cu respect C