avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... As vrea un raspuns exact!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

As vrea un raspuns exact!

Buna ziua!In 92 tatal meu a vindut cu act de mina un teren,de curind tatal meu a decedat iar eu ca mostenitor am titlu curat!Bineinteles ca vreau terenul!Vreau un raspuns exact!Cine cistiga terenul?
Cel mai recent răspuns: ContSters97658 , utilizator 20:07, 25 Octombrie 2010
in calitate de mostenitor al tatalui dvs preluati atat drepturi cat si obligatii.
aveti obligatia de a incheia cu promitentul-cumparator contractul de vanzare cumparare.
Un alt avocat spunea ca actul de mina nu are valoare juridica,si ca mostenitori pot crea probleme!
este un inscris sub semnatura privata.
nu transfera dreptul de proprietate asupra terenului, insa creeaza obligatii pentru mostenitori.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit pe teren dncl dncl Buna seara!Tatal meu a vindut in 93 un teren cu act de mina in baza unei adeverinte.Cind a venit titlu in 97 nu s-a mai facut vinzarea cu notar si a ramas ... (vezi toată discuția)
Chitanta de mana silviucp silviucp buna ziua !Am si eu o intrebare:daca bunicii au vandut casa si terenul cu chitanta de mana semnata de ambii bunici iar intre timp bunicul a decedat,noi nepotii ... (vezi toată discuția)
Nelamurire cu chitanta de mina dncl dncl Buna seara!tata a vindut un teren in 92 cu chitanta de mina, dar titlu a venit abia in 97 si nu a mai avut loc vinzarea la notar!tata a decedat intre timp, iar ... (vezi toată discuția)