Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... As vrea un raspuns exact!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

As vrea un raspuns exact!

Buna ziua!In 92 tatal meu a vindut cu act de mina un teren,de curind tatal meu a decedat iar eu ca mostenitor am titlu curat!Bineinteles ca vreau terenul!Vreau un raspuns exact!Cine cistiga terenul?
in calitate de mostenitor al tatalui dvs preluati atat drepturi cat si obligatii.
aveti obligatia de a incheia cu promitentul-cumparator contractul de vanzare cumparare.
Un alt avocat spunea ca actul de mina nu are valoare juridica,si ca mostenitori pot crea probleme!
este un inscris sub semnatura privata.
nu transfera dreptul de proprietate asupra terenului, insa creeaza obligatii pentru mostenitori.