Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impozit pe teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impozit pe teren

Buna seara!Tatal meu a vindut in 93 un teren cu act de mina in baza unei adeverinte.Cind a venit titlu in 97 nu s-a mai facut vinzarea cu notar si a ramas asa!Cine ar trebui sa plateasca impozit la primarie pe acest teren,ca tatal meu a decedat intre timp.
Terenurile se vand numai prin act autentic.
Vanzarea prin chitanta de mana nu transfera dreptul de proprietate.
Astfel, propprietarii terenului sunteti mostenitorii tatalui dvs, iar
tot dvs veti plati si impozitele la primarie.
Exact=D>
Asta inseamna ca cel care are chitanta de mina nu-i inscris in primarie cu terenul respectiv?Pai omul se bate cu pumnul in piept ca-i proprietar!Eu acum pot merge la primarie sa cer adeverinta pt intabulare?
Da.
Puteti cere Titlul de proprietate de la primarie , in baza certificatului de mostenitor. Dvs. sunteti proprietarul de drept al terenului .
Dumitru Beniamin Hotea , Consilier juridic
Un titlu de proprietate al tatalui meu decedat ,il am !Mai tre sa mai fac altul,in baza certif de mostenitor?