Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impozit pe teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impozit pe teren

Buna seara!Tatal meu a vindut in 93 un teren cu act de mina in baza unei adeverinte.Cind a venit titlu in 97 nu s-a mai facut vinzarea cu notar si a ramas asa!Cine ar trebui sa plateasca impozit la primarie pe acest teren,ca tatal meu a decedat intre timp.
da , si cereti includerea si a celor n. ari de teren vanduti , daca nu sunt inclusi
Iata ce spune o colega a dv de pe acest site:In calitate de mostenitor al tatalui dv preluati drepturi cit si obligatii!Aveti obligatia de a incheia cu promitentul cumparator contractul devinzare cumparare!Este un inscris sub semnatura privata, nu transfera dreptul de proprietate asupra terenului,insa creaza obligatii pentru mostenitori!
Iata ce spune o colega a dv de pe acest site:In calitate de mostenitor al tatalui dv preluati drepturi cit si obligatii!Aveti obligatia de a incheia cu promitentul cumparator contractul devinzare cumparare!Este un inscris sub semnatura privata, nu transfera dreptul de proprietate asupra terenului,insa creaza obligatii pentru mostenitori

Adeverinta in baza careia s-a vandut terenul , nu reprezinta titlu de proprietate /
Pe de alta parte . vanzarea unui teren fara indeplinirea conditiei de forma (autentica) este nula .Ceea ce spuneti dvs. are sens, chitanta reprezentand un antecontract de vanzare cumparare, dar cu conditia ca vanzatorul sa fi avut titlu de proprietate, Or acest titlu a fost obtinut ulterior , deci vanzarea este nula .