Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nelamurire cu chitanta de mina
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nelamurire cu chitanta de mina

Buna seara!tata a vindut un teren in 92 cu chitanta de mina, dar titlu a venit abia in 97 si nu a mai avut loc vinzarea la notar!tata a decedat intre timp, iar eu vreau sa stiu, ce valabilitate mai are acea chitanta de mina'?
Chitanta in sine nu valoreaza titlu pentru posesorul terenului. Doar ca, folosindu-se de aceasta chitanta, se poate adresa instantei de judecata pentru a se constata valabila vanzarea incheiata intre parti prin act sub semnatura privata, motivat de faptul ca tatal d-voastra a decedat si nu a mai putut fi perfectata vanzarea la notar.
vinzarea unui teren fara indeplinirea conditiei de forma(autentica)este nula.ceea ce spuneti dv are sens,chitanta reprezentind un antecontract de vinzare cumparare,dar cu conditia ca vinzatorul sa fi avut titlu.or titlu a fost obtinut ulterior,deci vinzarea este nula! Acesta este raspunsul dat la aceeasi intrebare acum doua saptamini de colegul vostru jurist prodiamant. Cine are dreptate ?
Depinde. Cumparatorul cu chitanta de mana se putea adresa instantei, solicitand sa se pronunte o hotarare care sa tina loc de contract de vanzare-cumparare. Nu a facut-o, i se putea opune ulterior intabularea pe baza titlului de proprietate.
Faptul ca in Romania legile se schimba des permite o astfel de interpretare, cu alte cuvinte, cine a fost mai informat si a intabulat, este proprietar, indiferent de data titlului sau a chitantei de mana. Pot constitui obiect al unui contract de vanzare-cumparare si bunurile viitoare.