avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Data acordare indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Data acordare indemnizatie crestere copil

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in urmatoarea problema:

Datele problemei:

-in 2010 eu am activat ca si PFA pana in luna februarie inclusiv.

-pe data de 17 martie 2010 am nascut.

-nu am avut niciun fel de concediu medical nici inainte si nici dupa nastere.

-datorita unor probleme cu administratia financiara am suspendat PFA-ul in data de 22 mai 2010.

-in perioada martie - mai 2010 eu nu am avut niciun fel de venit,lucru pentru care am depus acte doveditoare la dosarul pentru indemnizatia de cresterea a copilului pana la 2 ani.

-dosarul pentru indemnizatia de crestere a copilului l-am depus in data de 24 iunie 2010

-in data de 28 septembrie 2010 am primit decizia ca voi beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului.

Indemnizatia pentru cresterea copilului o voi primi din data de 22 mai 2010 de cand am suspendat PFA-ul si pana va face copilul 2 ani(17 martie 2012),adica aproximativ 1 an si 10 luni.

Intrebare:
Nu ar fi trebuit sa primesc acest drept din luna aprilie 2010(de la nasterea copilului) si pana in martie 2012(adica timp de 2 ani) deoarece am prezentat acte care demonstreaza ca nu am avut venituri in perioada martie(cand s-a nascut copilul) - mai 2010(cand am suspendat PFA-ul)?

Multumesc.

Cu respect,

Adriana
Cel mai recent răspuns: adrianf , utilizator 18:53, 27 Octombrie 2010
S-a procedat corect deoarece Norma de aplicare a OUG 148/2005 spune:
Art.7...
(2) În situaţia persoanelor îndreptăţite care realizează venituri profesionale din activităţi independente sau agricole şi care nu lucrează în baza unui contract de muncă, concediul reprezintă întreruperea activităţii pe perioada până la împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copilului cu handicap.
Adrianf,

dupa nastere oricum sunt OBLIGATORII minim 42 de zile de concediu postnatal (sarcina si lauzie), asa ca numai dupa trecerea acestor 42 de zile se poate solicita intrarea in CIC.

Ciudat este ca nu ai cerut banii pe concediul medical pre si post natal, sunt dreptul tau!

Sanatate,
Oana J

multumesc pentru raspuns.
nu am solicitat acei bani pt ca nu am platit niciun fel de contributii la CAS.
va multumesc pentru raspunsul competent.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu maternal ContSters170028 ContSters170028 Buna ziua, am si eu o nelamurire. Avem o angajata in concediu maternal, ea a nascut in martie 2010, dar in lunile februarie, martie si aprilie 2010 a avut ... (vezi toată discuția)
Pot sa intru in concediu crestere copil, eu tatal ? leoo leoo Buna ziua! Sunt angajat la o Asociatie de 3 ani si as vrea sa intru in Concediu crestere copil de 1 an cu 85% din salariu. Mi s-a nascut copilul pe data de ... (vezi toată discuția)
Ccc obligatoriu de o luna la pfa cu pierdere fiscala in ultimele 12 luni a21alex a21alex Buna ziua, sunt PFA si sunt interesat sa aflu daca are rost sa ma mai zbat pentru CCC. Momentan e sotia in CCC si ea doreste sa revina la job mai repede ... (vezi toată discuția)