Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj absolvent
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj absolvent

Am terminat facultatea anul acesta in vara,am vrut sa continuui studiile si m-am inscris la masterat. Dar nu am avut posibilitatea sa le continuui din cauza lipsei baniilor. Pot sa mai benificeiez de somaj acum? Mentionez ca nu m-am inscris la Ajofm
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj, ca absolvent, trebuia sa va inscrieti la Agentia de Somaj in termen de cel mult 60 de zile de la absolvire, chiar daca aveati de gand sa intrati la master. Apoi ati fi renuntat la somaj.
2. Poate nu ati depasit acest termen.
Cum se calculeaza acest termen?
Pe adeverinta de absolvire, de la facultate, trebuie sa scrie si data absolvirii.