Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Determinarea punctajului mediu anual in cazul pensiei ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Determinarea punctajului mediu anual in cazul pensiei de invaliditate gradul III

calcul pensie boala gradul 3
Teoretic si pensia de invaliditate se calculeaza conform art. 76 si urm. din Legea nr. 19/2000. La stabilirea pensiei de invaliditate asiguratilor li se acorda un stagiu potential, determinat ca diferenta intre stagiul complet de cotizare si stagiul de cotizare realizat efectiv pana la data incadrarii intr-un grad de invaliditate (asta este regula, dar exista si alte situatii reglementate la art. 59 si art. 60 din Legea nr. 19/2000). Pentru stagiul potential acordat asiguratilor in drept sa obtina o pensie de invaliditate, punctajul anual al asiguratului este de:
a) 0,75 puncte pentru gradul I de invaliditate;
b) 0,60 puncte pentru gradul II de invaliditate;
c) 0,40 puncte pentru gradul III de invaliditate.

Practic, punctajul mediu anual se determina cu ajutorul unui program care este proprietatea Casei Nationale de Pensii. Daca doriti, va postez articolele din Legea nr. 19/2000, insa va va fi extrem de dificil sa incercati sa calculati punctajul mediu anual.