Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Protectie baza de date
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Protectie baza de date

Am o angajata care vrea sa plece. Nu mi-a spus inca. Am descoperit accidental cv-ul ei X-(.

Va rog, invatati-ma cum sa-mi protejez fisierele aflate pe calculator, respectiv sa le fac imposibil de copiat sau de transferat pe net sau pe vreun suport.

Si inca ceva, cum pot face sa vad care sunt ultimele fisiere accesate?

Acest subiect e chiar dragut. SINCER, INTREBAREA TREBUIA PUSA PE UN FORUM DE INFORMATICIENI, NU DE JURISTI...=D>:). Ce vreti sa va spunem noi, cum sa dati click la mouse?
Poate avea dreptate sa plece...
pentru a vedea care sunt fisierele modificate la o anumita data Start>Search>for files and folders>date modified. se alege partitie si o sa va apara ce fisiere au fost modificate la data respectiva, sau intre anumite intervale etc, incercatii utilitatea :)
Scriu acest mesaj in calitate de consultat IT.

Sunt programe de encriptare a documentelor; ca urmare ele pot fi modificate, vizualizate doar de pe un anumit calculator sau mai multe calculatoare predefinite care poseda cheia de decriptare. Asa nu mai trebuie sa va bateti capul ca se pleaca cu datele dumneavoastra... surpriza o vor avea cei care pleca cu ele ...mai tarziu. :D

Consilier Juridic
Botez Vasile Sorin

.... ca sa nu mai vorbim ca se poate folosi foarte bine si un server de active directory.