Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... legea 118
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

legea 118

Buna, cine ma poate lamurii ? Socrul meu a fost in perioada 1940-1945 in URSS ,ca si soldat la munci grele. Din cite stiu, la inceput ca si "deportat" apoi soldat. Pot asta dovedi doar cu livretul lui militar. Si acum intrebarea mea : Poate fi beneficiarul decretului-lege 118 ? Va multumesc.
#-oBuna ziua, deoarece timpul ma preseaza, revin cu ultima intrebare.....cine ma poate sfatuii ???????????
Intrebare : -Sa incep actiunea judecatoreasca acum , sau sa stau si sa astept pina primesc copia dosarului penal de la CNSAS, si Foaia Matricola (pentru amindoua cererile sint in curs de rezolvare).-
In urma cu citeva minute am primit un mail de la un avoccat, in care m-i se comunica ca deoarece eu am domiciliul in Germania , nu mai am dreptul sa beneficiez la legea 221..............adica , daca eu nu mai locuiesc in Romania , am pierdut minunatul titlu de "detinut politic "....chiar asa de usor se poate spala pe miini statul romin.......Nu cred .......
Stie cineva mai bine despre tema asta ????????????????????X-(