avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... cum se fac legal vanzarile promotionale
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

cum se fac legal vanzarile promotionale

Buna ziua. Am si eu o intrebare. Am un magazin si as dori sa fac niste reduceri de preturi si nu stiu daca trebuie sau nu sa fac notificare la primarie.Din ce stiam eu , trebuie, dar cineva mi-a zis ca in O.G. NR.99/2000 , la Art.32/1 scrie ca "vanzarile promotinale" se pot face in orice peroada a anului si nu fac obiectul notificarii daca nu sunt vandute sub pretul achizitiei. Nu stiu ce sa cred, poate am inteles noi gresit, de aceea va rog din suflet sa ma ajutati.
O ZI BUNA!

P.S. : citez din O.G 99/2000
'' Art. 32
(1) în sensul prezentei ordonanțe, vânzările promoționale sunt vânzările cu amănuntul/vânzările
cash and carry/prestările de servicii de piață care pot avea loc în orice perioadă a anului, fără să facă
obiectul notificării, cu condiția ca:
a) să nu fie efectuate în pierdere;
b) să se refere la produse disponibile sau reaprovizionabile, precum și la servicii vândute ori, după
caz, prestate în mod curent;
c) produsele și serviciile promovate trebuie să existe la vânzare pe durata întregii perioade anunțate
a vânzărilor promoționale sau comerciantul va informa consumatorii că oferta este valabilă numai
în limita stocului disponibil
Cel mai recent răspuns: simonette29 , utilizator 00:17, 29 Octombrie 2010
Buna ziua !
Avand in vedere prevederile legale in vigoare, consider ca nu sunteti obligat de a notifica autoritatea publica locala in acest sens, daca indepliniti cumulativ cerintele art. 32 din ordonanta de urgenta.
Cu stima !
Multumesc pentru raspuns. O zi buna!
Mai am o intrebare. Cum trebuie facuta modificarea pretului? trebuie refacut N.I.R.-UL sau se face proces verbal de reducere? Va intreb asa pentu ca un contabil mi-a spus ca se reface N.I.R.-UL si altcineva mi-a zis ca trebuie facut doar proces verbal . Mulumesc inca o data.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzari promotionale la sfarsitul sezonului de iarna berika10 berika10 Stie cineva ce e procedeu cand o AF vrea sa faca vanzari promotionale la sfarsitul sezonului de iarna? Mi-a spus cineva ca nu trebuie sa depun listele de ... (vezi toată discuția)
Promotii magazin de confectii adicris adicris Buna ziua. As vrea sa aplic o reducere la produsele pe care le am in magazin de la 10% la 50%. Totodata as vrea sa afisez la vedere faptul ca aplic aceste ... (vezi toată discuția)
Promotii rashedc rashedc Buna seara As dori sa va cunosc punctul de vedere in legatura cu urmatoarea m odalitate de desfasurare a unei promotii adresata vanzatorilor, persoane ... (vezi toată discuția)