avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Va invitam sa postati
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Va invitam sa postati

Amenzi de circulatie, procese verbale de contraventie, suspendarea sau retinerea permisului de conducere, accidente de circulatie, despagubiri, asigurari, precum si alte probleme de acest gen carora le cautati o rezolvare.

Veti gasi solutii aici.
ba da dar asha ceva nu exista(adik dovada la ceea ce afirma). Si da am semnat procesul verbal.
Singura posibilitate de a exista vreo dovada a unei infractiuni in trafic este proba video sau foto dar asha ceva nu exista decat in cazul in care se depaseste viteza sau se face vreo manevra neregulamentare si va aflatzi intr-un loc cu camere de supraveghere.Oricum bine ar fi si sa va dea agentul sau sa va arate dovada la ceea ce afirma.
magyari a scris:

Cred ca aici e locul unei "povesti" destul de interesante, prin care a trecut prietena mea, acum 2 saptamani. Era la iesirea din Sighisoara, in directia spre Brasov. Era o coloana destul de mare de masini oprite de politisti, si binenteles nici prietena mea nu a scapat. Politistul i-a cerut actele, si i-a zis ca nu a avut aprinse farurile, fapta constituind contraventie si fiind sanctionata si 200 - 250 ron amenda + puncte penalizare. Dupa asta a mai adaugat faptul ca ei vor sa ajute soferii, si nu sa-i scoata banii din buzunar, motiv pentru care amenda se poate plati pe loc, si este doar 50,00 ron, cu chitanta. Binenteles, cum prietena mea nu este in domeniu, fiind stomatolog, a ales varianta mai "avatajoasa. A platit pe loc amenda, si a primit chitanta. Surpriza a venit dupa aceea, cand a vazut ca pe chitanta scrie "traversare neregulamentara"....:D. Cand am auzit asta, am ramas fara cuvinte, ce noroc au aia, ca nu eu am fost pe acolo. a, si zicea prietena mea, ca asa se proceda cu toti soferii, a vazut cum majoritatea dadeau tot asa, cate 50 de ron :). Ar fi interesanta o contestatie, prin care vreo 40 de persoane din diferite parti ale tarii, au traversat neregulamentar in acelasi timp la Sighisoara. Romania, tara tuturor posibilitatilor :)



Sincer din cate stiu eu nu se mai platesc amenzile de circulatie pe loc...poate inca se mai achita dar...nu cred...Proces verbal de constatare a contraventiei a primit???Daca nu atunci inseamna ca a dat banii aiurea....
calin007 a scris:

magyari a scris:

Cred ca aici e locul unei "povesti" destul de interesante, prin care a trecut prietena mea, acum 2 saptamani. Era la iesirea din Sighisoara, in directia spre Brasov. Era o coloana destul de mare de masini oprite de politisti, si binenteles nici prietena mea nu a scapat. Politistul i-a cerut actele, si i-a zis ca nu a avut aprinse farurile, fapta constituind contraventie si fiind sanctionata si 200 - 250 ron amenda + puncte penalizare. Dupa asta a mai adaugat faptul ca ei vor sa ajute soferii, si nu sa-i scoata banii din buzunar, motiv pentru care amenda se poate plati pe loc, si este doar 50,00 ron, cu chitanta. Binenteles, cum prietena mea nu este in domeniu, fiind stomatolog, a ales varianta mai "avatajoasa. A platit pe loc amenda, si a primit chitanta. Surpriza a venit dupa aceea, cand a vazut ca pe chitanta scrie "traversare neregulamentara"....:D. Cand am auzit asta, am ramas fara cuvinte, ce noroc au aia, ca nu eu am fost pe acolo. a, si zicea prietena mea, ca asa se proceda cu toti soferii, a vazut cum majoritatea dadeau tot asa, cate 50 de ron :). Ar fi interesanta o contestatie, prin care vreo 40 de persoane din diferite parti ale tarii, au traversat neregulamentar in acelasi timp la Sighisoara. Romania, tara tuturor posibilitatilor :)



Sincer din cate stiu eu nu se mai platesc amenzile de circulatie pe loc...poate inca se mai achita dar...nu cred...Proces verbal de constatare a contraventiei a primit???Daca nu atunci inseamna ca a dat banii aiurea....


Exista posibilitatea legala de a achita pe loc amenda. Cu PV, cu chitanta, tot tacamul...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda trecere neregulamentara fără proces verbal Iiordacha Iiordacha Buna ziua, Azi am trecut neregulamentar, paralel cu trecerea de pietoni la 5 metri. Nu au fost masini si nu am încurcat traficul. Am fost oprit și ... (vezi toată discuția)
Cum contest un proces verbal (contraventie rutiera pieton)? ioanm94 ioanm94 Buna ziua! Astazi am avut ghinionul sa primsc o amenda(97.5 RON) pe nedrept sau cel putin asa consider.In calitate de pieton am traversat o stada ... (vezi toată discuția)
Plangere impotriva unui politist - abuz in serviciu? ionutneamtu ionutneamtu Buna ziua. As dori si eu sa stiu cum as putea si unde, formula o plangere impotriva unui agent de politie. Duminica 26 sept. 2010, in jurul orei 16. ma ... (vezi toată discuția)