Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediul medical afecteaza numarul zilelor din ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediul medical afecteaza numarul zilelor din concediul de odihna?

Daca am avut concediu medical 200 si ceva de zile pentru boala profesionala, acestea afecteaza numarul de zile de concediul de odihna?
Legislatia romaneasca nu are prevederi clare in acest domeniu, mai mult, lasa sa se inteleaga ca afecteaza dreptul de CO. Dar asta contravine legislatiei europene.
In concluzie angajatorul poate aplica oricare dintre politici.
Da, afecteaza numarul de zile de CO ... CO se acorda proportional cu perioada efectiv lucrata.