Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... despagubiri prin echivalent daca nu s-a formulat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

despagubiri prin echivalent daca nu s-a formulat cerere la L.10/2001

In speta , proproietarii deposedati abuziv nu au avut cunostinta de legea 10/2001 si nu au solicitat in termenul prevazut restituirea imobilului. Oare se pot acorda despagubiri prin echivalent mai ales ca in urma recursului promovat de procurorul general Inalta Curte de Casaie si Justitie a hotarat ca nu sunt admisibile CERERILE IN REVENDICARE intemeiate pe dreptul comun dat fiind faptul ca exista legea speciala de reparatie , respectiv Legea 10/2001. Dar , in situatiea in care printr-o hotarare judecatoreasca s-a constatat caacterul abuziv al preluarii imobilelor, se pot cere despagubiri banesti pentru prejudiciul cauzat, conf. dispozitilor codului civil?#-o
problema e mai complexa.. e adevarat ca exista o astfel de hotarare a ICCJ dar sa stii ca e cu schepsis.. poti face actiune in revendicare daca imobilul mai exista dar te prevalezi la dispozitiile art. 1, din protocolul nr. 1, la Conventia de la Geneva.. in privinta despagubirilor prin echivalent va sugerez sa mergeti pe legea 221/2009
Atata vreme cat nu au facut nicio notificare in temeiul Legii nr.10/2001, republicata, fostii proprietari au fost decazuti din dreptul de a mai emite vreo pretentie de orice natura in acest caz! Faptul ca nu au avut cunostinta de existenta acestei legi, nu poate fi o scuza in masura in care au ignorat existenta acesteia. Pe cale de consecinta, nu se mai poate face nimic, chiar daca se invoca dispozitiile art. 1 din Protocolul 1, la Conventia pentru Drepturile Omului. Presupun ca despre aceasta conventie este vorba...
opinis mea este ca nu mai pot face nimic acei proprietari deposedati abuziv.