Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... returnare bani ???
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

returnare bani ???

Buna ziua,
de curand am initiat procedura de a-mi monta centrala de incalzire individuala in apartament. Zis si facut. Am demarat lucrarile cu tot ce implica aceasta: acordul de debransare in primul rand si apoi lucrarea in sine.
Doar ca , traind in Romania si facturile de incalzire ce vin de la Colterm fiind uriase, noi, romanii, platim in avans agentul termic pe care nu ni l-a furnizat inca distribuitorul.
Pana aici toate bune, acceptam sa platim si vara ca sa nu ne cocoseze in iarna.
Acum intervine faza cu recuperarea banilor dati in avans. Am inteles de la administrator ca se platesc cu cca 3 luni in avans, adica luna octombrie, de cand ,oficila s-a dat verde la caldura, eu am platit-o in augustsau iulie.
Ideea e ca eu am platit niste servicii de care nu mai beneficiez, debransandu-ma si blindandu-mi toti "consumatorii" (caloriferele, in casa mai ramanand tevile de trecere de la coloana comuna, dar, la o adica le izolez si pe alea si gata).
Intrebare: cum imi recuperez banii dati in avans ptr incazirea de care nu mai beneficiez ???
Multumesc!
Florin Borza
Facand o solicitare scrisa catre presedintele asociatiei si cerandu-i sa dea dispozitie administratorului sa va recalculeze aceasta cheltuiala si sa v-o scada in contul intretinerii pe lunile urmatoare.