Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... frauda in administratie (asociatie de proprietari)
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

frauda in administratie (asociatie de proprietari)

Buna ziua.Administratorul a fugit cu banii administrtiei.De unde se recupereaza paguba?Daca aveam restante in acel moment cum se procedeaza?
Legal,administratorul la angajare ,are obligatia sa depuna garantie materiala,conform art 35 al 3 din L nr 230/2007
Pentru evidentierea valoare prejudiciu se impune verificare atenta a comisiei de cenzori ,incheierea de raport al comisiei
Reprezentantii legali ai asociatiei presedinte/comitet executiv ,au calitatea sa formuleze plangere penala,i pentru dovedirea prejudiciului si individualizarea persoanelor responsabile
Daca administratorul nu arte bunuri.prejudiciul material nu se poate recupera,
urmand a fi acoperit de proprietari